Blog

Myślę, że pytanie zadane w tytule jest czymś, co  każdemu z nas przeszło przez myśl. Niewielu cieszy się na myśl o tym, że na zajęciach omawiane będą zagadnienia gramatyczne. Niemniej jednak, zarówno kursanci i lektorzy nie wyobrażają sobie kursu języka angielskiego bez wplatania gramatycznych pojęć. Czy udałoby się jednak zrobić to wszystko inaczej?

 

Zapożyczenia w języku polskim używane są codziennie. Stosują je dorośli, dzieci, uczniowie w szkole, ich rodzice w pracy, ludzie na zakupach i w innych życiowych kontekstach. Zapożyczenia na tyle zagościły w naszym języku, że nie zwracamy na nie uwagi, ba – czasem nawet nie wiemy, że ich używamy. Ale czym są te zapożyczenia, skąd się wzięły i czy są zagrożeniem dla naszego ojczystego języka? Sprawdźmy.

Mamy kwiecień, czas leci nieubłaganie. Niedawno przygotowaliśmy kolejną garść porad dla maturzystów, tym razem z omówieniem form pisemnych, które najczęściej pojawiają się na majowym egzaminie. Dzisiaj skupimy się na zebraniu informacji w formie prasówki, żeby podsumować bieżące i minione wydarzenia. Tymczasem, zainteresowanych wczasowiczów uprzejmie prosi się o dotarcie do końca artykułu.

 

„Zrobię to później”, „Praca nie zając”, „Co się odwlecze, to nie uciecze”, „Jutro też jest dzień” - można by tak wymieniać w nieskończoność. Chyba każdy z nas choć raz w życiu tłumaczył się w ten sposób sam przed sobą, odkładając tym samym obowiązki na później. Czy to jest dla nas korzystne? Czy tak naprawdę tracimy więcej, niż zyskujemy? Jak więc powinniśmy zwracać się sami do siebie i jak się odpowiednio motywować?

Egzamin maturalny regularnie zmienia swoją formę. Są jednak elementy, które trudno byłoby zmodyfikować, a swoją rolę spełniają bardzo dobrze. Mowa tutaj o zadaniach, które związane są ze sprawdzenie umiejętności pisania tekstów, czyli tzw. formy użytkowe. Dzisiaj skupimy się na tym, jak uniwersalnie podejść do kwestii języka pisanego, nawet nie mając tzw. „lekkiego pióra”.

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Kobiet, jedno z najbardziej znanych świąt w całym roku. Międzynarodowy Dzień Kobiet, gdyż tak brzmi jego pełna nazwa, obchodzony jest we wszystkich krajach należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym roku, 8. marca, będziemy go obchodzić razem z trzydziestoma innymi państwami po raz 113.

 Niejednokrotnie poruszana była już kwestia tego, jak cenną umiejętnością jest prawidłowe zadawanie pytań. W rozmowie bowiem nie możemy liczyć tylko na to, że to my będziemy odpowiadać na pytania rozmówcy. Pytania mają określoną konstrukcję i wcześniej omawialiśmy już kwestie ich tworzenia. Sytuacja ma się jednak inaczej w przypadku tzw. pytań pośrednich.

Konstruując wypowiedź dłuższą niż jedno rozbudowane zdanie, warto zadbać o odpowiednią organizację swojej przemowy. Mianowicie, dłuższe zdania lepiej rozbić na krótsze, ale za pomocą odpowiednich spójników można te zdania umiejętnie połączyć. Taki sposób organizacji wypowiedzi zdecydowanie ułatwia jej odbiór – przecież nikt nie lubi długich i skomplikowanych komunikatów. 

Poznawanie słownictwa to nieodłączony element nauki języka. Zdanie to przecież zbiór wyrazów, które – w odpowiedniej strukturze – wyrażają określony komunikat. Chcąc zatem porozumiewać się w języku obcym, należy regularnie pogłębiać zasób słownictwa. W poniższym artykule poruszymy kwestię cech charakteru czy osobowości.

 

Koniec roku sprzyja podsumowaniom różnej maści. Ostatni post jest tego świetnym dowodem. Tym razem jednak skupimy się na kwestiach związanych z oszacowaniem zdolności językowych. Po co właściwie to robić? Ano po to, aby dobrze wyznaczyć sobie cele na 2024 rok. Z kolei dobry cel to taki, którego spełnienie nie będzie graniczyło z cudem.