Prince Philip
Mateusz Piętka / 19.04.2021

Filip, książę Edynburga (1921-2021)

Życie rodzinne i prywatne


Filip Mountbatten, bo tak brzmi właściwe nazwisko księcia, urodził się 10.06.1921r. w Grecji i był synem Andrzeja księcia Grecji i Danii oraz księżniczki Anny Battenberg. Miał również cztery starsze siostry.
Samo nazwisko księcia nie zostało przyjęte przez Elżbietę, dlatego ją znamy pod nazwiskiem rodowym – Windsor. 

Filip już w wieku 18 lat służył w armii, stąd jego liczne odznaczenia wojskowe. Książę Filip mógł posługiwać się następującymi tytułami: książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwich, Lord Wielki Admirał Marynarki. 
Książę Edynburga był ogromnym fanem sportu oraz podziwiania ptaków. Był też zapalonym lotnikiem, ale i malarzem. Artystyczna dusza księcia miała ujście nie tylko w malarstwie olejnym, ale i w pisarstwie. 
Biorąc pod uwagę wszystkie jego zainteresowania, tytuły i wojskowe odznaczenia, można pokusić się o wniosek, że książę Edynburga wiele rzeczy zobaczył i równie wielu rzeczy doświadczył w swoim życiu. 

Jako ciekawostka, na wyspach należących do Vanuatu, Filip był otoczony kultem i uznawany jako osoba boska.

Książę Filip, książę Edynburga, zmarł 9.04.2021r. w wieku 99 lat. Komunikat o jego śmierci wystosował Pałac Buckingham. Wielka Brytania wówczas zamarła, ze świata zaczęły napływać kondolencje, a sam dzień 09.04.2021r. na pewno zapisze się w dziejach Zjednoczonego Królestwa.

Guard

W służbie Jej Królewskiej Mości


Filip, jako mężczyzna starej daty, niejednokrotnie pewnie borykał się z porównaniami do swojej żony. Nie da się ukryć, bycie mężem potężnej monarchini to niecodzienna sytuacja. W bajkach role zwykle bywały odwrócone, a przypadek tego małżeństwa był odzwierciedleniem zmieniającego się świata. Filip nie był pierwszym na świecie mężem monarchini; jednakże, tak silna osobowość, miała pewne opory przed ustąpieniem swojej małżonce.
To jednak dzięki staraniom Filipa królowa Elżbieta zaczęła organizować nieformalne spotkania z Brytyjczykami – które miały zmniejszyć dystans między ludem a monarchią. Książę uważał bowiem, że monarchia musi iść z duchem czasu, aby przetrwać.

Kontrowersje


Osoba księcia Filipa budziła poniekąd kontrowersje poprzez styl bycia księcia. Już w szkole mówili o nim „a know it all smarty person, but always remarkably polite” (przemądrzały, ale grzeczny chłopak). Szczególnie wątpliwa była jego wierność małżeńska względem Elżbiety, która niejednokrotnie była szeroko komentowana w prasie. 
Książę miał też w zwyczaju mówić na głos to, co myśli, bez uprzedniego zastanowienia się nad taktem i wyczuciem sytuacji. Krążą anegdoty, jakoby Filip:

  • miał powiedzieć chłopcu zainteresowanemu kosmosem, że jego waga uniemożliwi mu zostanie kosmonautą;
  • mawiał o Elżbiecie, że „Jeśli coś nie jest trawożerne, to mało ją obchodzi”;
  • zasugerował, że aktorki to nieodpowiedni materiał na żonę (w kontekście swojego wnuka, który poślubił właśnie aktorkę).

O ciętym języku Filipa powstała książka pt. "The Wisdom of Prince Philip" Anthony'ego A. Butt'a (wisdom - mądrość), w której to autor opisuje wielokrotne wpadki i nietakt księcia .

Castle

The Crown i inne produkcje


O życiu Jej Królewskiej Mości i całej rodziny królewskiej powstały spore ilości produkcji, od dokumentów, po filmy fabularne – mniej lub bardziej opierające się na faktach. Jedną z najgłośniejszych produkcji ostatnich lat jest netflixowy serial 'The Crown', którego książę Filip jest istotną częścią. W sezonach 1. i 2. w jego rolę wcielił się Matt Smith, zaś w 3. i 4. portretowany został przez … Tobiasa Menziesa. Postać księcia Filipa jest, zwłaszcza na początku serialu, niezwykle buntownicza i porywcza. Filip przedstawiony jest jako niesforny małżonek, który nie jest gotów na podjęcie się nowej roli. W serialu pokazany jest także wpływ Filipa na decyzje Elżbiety, które niejednokrotnie rewolucjonizują nieco skostniałą, tradycyjną monarchię.
Do innych, znanych produkcji o rodzinie królewskiej można zaliczyć: Monarchię, Królową (z 2006r.), czy produkcję Karol. Los księcia.