3English - dlaczego lekcje online
Grzegorz Bartman / 12.11.2018

Czy iPad pomaga w nauce języka angielskiego online? Sprawdźcie opinię jednego z naszych klientów.

Angielski jest mi potrzebny w pracy. Pracując w międzynarodowym środowisku codziennie muszę komunikować się pisemnie lub ustnie z osobami z całego świata. Dlatego systematycznie uczę się angielskiego, aby jeszcze lepiej mówić i pisać po angielsku. Korzystam z opcji nauki online w szkole językowej. Lekcję mam w różnych miejscach i często miałem problem z zapanowaniem nad papierowymi notatkami. Dopiero po przesiadce na iPada moja nauka stała się bardziej usystematyzowana. 

Jak dobrze przygotować się do lekcji angielskiego, jeśli nie wiem gdzie są moje notatki

Uczę się angielskiego online. 2 razy w tygodniu zdzwaniam się z nauczycielką za pomocą aplikacji Skype. Najczęściej lekcję mam w domu, ale czasem zdarzają się lekcje, gdy jestem w biurze albo na wyjazdach służbowych. Początkowo wszystkie swoje notatki z angielskiego prowadziłem w formie pisemnej. Miałem zeszyt, książkę oraz różne kserówki. Z czasem lista papierowych materiałów zrobiła się dużą.
Aby być dobrze przygotowanym do kolejnej lekcji, musiałem mieć zawsze ze sobą notatki, książkę, kserówki. Z uwagi na częste podróże, zapominałem zabierać ze sobą notatki. W efekcie część moich lekcji nie była efektywna, ponieważ nie miałem z czego się do nich przygotować. 
Po pewnym czasie noszenie dużej ilości papierowych notatek stało się bardzo niewygodne. Miałem tego dość i postanowiłem poszukać lepszego sposobu na moje notatki do nauki języka angielskiego.

Elektroniczny notes

Postanowiłem poszukać elektronicznego sposobu na prowadzenie notatek. Rozważałem różne opcje. Na początku myślałem o laptopie, który mam często ze sobą. Lubiłem robić notatki długopisem w książce lub na kserówkach. Laptop mi na to nie pozwalał. Próbowałem czasowo robić to w telefonie, jednak ekran jest zbyt mały aby to było wygodne. 
Rozwiązania tego szukałem na początku 2018 roku. Wtedy też przypadkowo zobaczyłem recenzję nowego iPada o wielkości 9,7 cala. Tablet ten miał jedną bardzo ciekawą opcję - możliwość korzystania z Apple Pencil czyli rysika do pisania po ekranie. 
Zacząłem czytać i oglądać więcej recenzji tego sprzętu, szczególnie tych dotyczących prowadzenia notatek. Z recenzji wywnioskowałem, że to urządzenie sprawi, że moje notatki będą w jednym miejscu oraz korzystanie z notatek będzie wygodne. Kupiłem iPada. Nie myliłem się. Od ponad pół roku iPad sprawia, że moje notatki są w jednym miejscu, są uporządkowane i w końcu korzystam z nich regularnie.

3English - rozwiązywanie testu online

Jak korzystam z iPada do nauki angielskiego online

Sprawdzałem kilka aplikacji do notowania i wybrałem GoodNotes. W GoodNotes można tworzyć foldery a w nich notatniki. Jednym z folderów u mnie jest „English”. W tym folderze jednym z notatników jest książka do nauki angielskiego (korzystam z podręcznika z opcją ebooka). Mam tam też inne pliki podesłane przez nauczycielkę. Do tego folderu dodaję też różne materiały do nauki angielskiego, które sam znalazłem w internecie. 

Wszystko mam w jednym miejscu. Wszystko jest też ze mną cały czas, ponieważ aplikacja GoodNotes działa nie tylko na tablecie. Korzystam także okazjonalnie z aplikacji na telefonie lub na laptopie. Wszędzie mam dostęp do moich notatek, nie tylko z angielskiego.
 

3English - zajęcia online notes

Ćwiczenia z książki w GoodNotes

W książce mam często do wykonania różne ćwiczenia. Często trzeba zaznaczyć dobrą odpowiedź, wstawić słowo, itp. Za pomocą iPada z Apple Pencil wykonywanie takich ćwiczeń jest bardzo wygodne. Nie potrzebuję papierowej książki, rysikiem piszę po ekranie tabletu jak na papierze. 

W książkach czasem pojawiają się też zadania wymagające napisania dłuższego tekstu. To też robię na tablecie w GoodNotes. Między stronami książki mogę wstawić czyste strony, po których mogę pismem ręcznym napisać dłuższy tekst, np list. Taki tekst mogę później łatwo wysłać do nauczycielki w celu sprawdzenia.

List zostaje na stałe w moich notatkach na odpowiedniej stronie w książce. Nie jest luźną kartą papieru, której po kilku tygodniach nie mogę znaleźć. 

Nigdy więcej papierowych notatek

Po kilku miesiącach pracy z tabletem nigdy nie wrócę do notatek papierowych. Ipad 2018 z Apple Pencil to koszt od około 2000 zł, ale jest to inwestycja zwracająca się w postaci lepszego uporządkowania notatek oraz oszczędności czasu. Zdecydowanie polecam korzystanie z takiego rozwiązania nie tylko do nauki angielskiego online.