Ready
Mateusz Piętka / 01.03.2021

5 sposobów na językową rozgrzewkę przed zajęciami w 3English

Rozgrzewka jest ważna

Zadanie domowe, powtórka słownictwa z ostatnich zajęć, odświeżenie gramatyki i to tyle, jeśli chodzi o przygotowanie do zajęć. Oczywiście - nie zawsze jest sposób/czas/chęć(!) na zrobienie tego wszystkiego, więc staramy się nadrobić jak najlepszą kondycją na zajęciach. Słowo kondycja, kojarzące się ze sportem, nie jest tutaj przypadkowe. Do treningu, jakim jest nauka języka obcego, warto włączyć także rozgrzewkę!

Przygotowanie na zajęcia w 3English to nie tylko wymienione wyżej czynności. Z perspektywy osoby uczącej się warto jest zadbać o przygotowanie językowe do zajęć, aby w pełni wykorzystać swój czas. Poniżej proponuję pięć rodzajów aktywności, które można zastosować tuż przed przystąpieniem do nauki.

One

Skup się na muzyce

Często proponuję słuchanie muzyki jako neutralny sposób na osłuchanie się z językiem angielskim np. po całym dniu mówienia po polsku. Muzyki jednak słuchamy bardzo często i, bez względu na język, czasem niekoniecznie zwracamy uwagę na tekst. Słuchając muzyki w ramach przygotowania do zajęć, warto wyłapywać poszczególne wersy tak, jakby było to zadanie z cyklu Rozumienie ze słuchu. Przy okazji można zapoznać się ze znaczeniem tekstu ulubionych piosenek! Pamiętaj, żeby nie ograniczyć się do jednej piosenki, to zdecydowanie za mało.

Two

Wybierz podcast - dla tych, którzy mają więcej czasu

O ile słuchanie muzyki jest szybkim sposobem na osłuchanie się z językiem angielskim, nie wszyscy potrafią się skupić, kiedy muzyka dodatkowo rozprasza. Plus, znając już teksty piosenek, nie skupiamy się na nich ponownie - przecież tekst nie ulegnie zmianie. Hitem roku 2020, pozostającym wciąż na fali, jest podcast. Podcasty są dostępne na niezależnych platformach, YouTube czy, chociażby, w muzycznych serwisach streamingowych. Liczba podcastów jest aktualnie ogromna, więc znalezienie interesującej Cię tematyki powinno być proste. Streszczenie takiego podcastu może być dobrym pomysłem na rozpoczęcie zajęć - po prostu podzielcie się tym, czego się nauczyliście, co zrozumieliście, i jakie są wasze ogólne wrażenia po przesłuchaniu materiału!

Three

Przygotuj gotowce

Niekoniecznie mam na myśli gotowe odpowiedzi na pytania, bo rozmowy powinny być spontaniczne. Niemniej jednak, i do spontanicznych tematów można się przygotować. W każdym języku istnieją pewne wyrażenia, które można wykorzystywać uniwersalnie. Przykładowe z nich to: „Zgadzam się”, „Masz rację”, „Świetny pomysł” itd. Użycie takiej frazy nie powinno stanowić całej odpowiedzi, ale jest świetną reakcją zwrotną dla rozmówcy. Tak więc – jeśli jesteś na początkującym poziomie i płynny udział w rozmowie jeszcze sprawia ci trudności, wykorzystaj gotowe frazy. Daje to swego rodzaju pewność siebie, tzn. fakt, że jesteśmy w stanie od razu zareagować na czyjąś wypowiedź. Następnie, wzbogać reakcję o swoją opinię, tj. nie ograniczaj się tylko do tych fraz! Popatrz:
Zgadzam się. To jest naprawdę dobry film. - I agree. It's a really good movie.
Masz rację. Gotowanie może być trudne. - You’re right. Cooking can be difficult.
Świetny pomysł. Sprawdzę to w domu. - Great idea! I’ll check it out at home.

Przypomnij sobie takie wyrażenia przed zajęciami i poczuj się swobodniej w komunikacji!

Four

Wprowadź coś nowego

To rozwiązanie nie jest takie proste w realizacji, niemniej skorzystanie z niego daje satysfakcję. Chodzi o znalezienie od 3. do 5. słówek (nieznanych ci wcześniej) i zapisanie ich wraz z tłumaczeniem/definicją na osobnej kartce – tak, żeby móc to mieć ze sobą. Zabawa polega na wykorzystywaniu znalezionych słówek w czasie zajęć, tj. w rozmowie bądź w przykładowych zdaniach, które układasz. Trudność zależy od charakteru słów i tematyki zajęć. Dla przykładu, spróbuj ułożyć zdania z wyrazami: (industrious - pracowity, move in - wprowadzić się, absent-minded - nieobecny myślami, roztargniony) i wykorzystaj je na najbliższych zajęciach. 

Five

Zaproponuj coś swojego

Początek zajęć to przeważnie powtórka słownictwa i przypomnienie materiału z poprzednich tygodni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do tego anegdotę ze swojego życia bądź opis ostatnio obejrzanego filmu czy przeczytanej książki. Taka krótka wypowiedź, najlepiej spontaniczna, jest okazją do tego, żeby sprawdzić swoje umiejętności mówienia. I jest dobrym punktem wyjścia do konwersacji. Tak więc, przed zajęciami, zastanów się nad tym, czym chcesz w danym dniu się podzielić, i podziel się tym!