Mateusz Piętka / 12.02.2021

Tak właściwie, to… co to jest Brexit?

Mamy rok 2016 i słynne brytyjskie referendum dotyczące potencjalnego odłączenia Zjednoczonego Królestwa (UK) od Unii Europejskiej. Nieznaczna większość zagłosowała wówczas za separacją. Później było nieco kontrowersyjnie, jakby sami Brytyjczycy zastanawiali się nad słusznością podjętej decyzji. Pojawiły się memy, dowcipy o „wyjściu po angielsku”. Na sam koniec pandemia wywróciła dotychczasowy ład na świecie o 180°.

Tymczasem mamy rok 2021 i Wielka Brytania oficjalnie nie jest już częścią Unii Europejskiej. W jaki sposób wpływa to na mnie jako Polaka, Polkę, który/a tylko zgłębia angielski we Wrocławiu?

Ćwiczenie

Odświeżając informacje nt. Brexitu, spróbuj przetłumaczyć poniższe pytania na język angielski. Dla ułatwienia, niektóre wyrazy zostały umieszczone w nawiasie. Nie bój się zmienić szyku zdania; ważne, żeby zachować jego sens. Gotowe tłumaczenia prześlij swojemu lektorowi, żebyście mogli wspólnie omówić efekt końcowy pracy.

Warto zaznaczyć, że w obecnym czasie należy także uwzględnić restrykcje związane z pandemią koronawirusa, które - z uwagi na swój przejściowy charakter - nie będą tutaj wspomniane.

Dla tych, którzy lubią wyzwania – spróbujcie przetłumaczyć także odpowiedzi!

1. Czy możliwy jest wjazd na teren Wielkiej Brytanii bez wizy? (you may use the verb to enter)

- Do końca września 2021r. przyjazd do UK jest możliwy za okazaniem wyłącznie dowodu osobistego lub paszportu. Później będzie to możliwe tylko za pomocą paszportu. Niewykluczone, że w przyszłości każdy rodzaj wizyty będzie wymagał posiadania wizy.

2. Co w przypadku odwiedzin u krewnych/rodziny w UK? (krewni – relatives)

- Swoją rodzinę, krewnych i przyjaciół odwiedzisz bez konieczności posiadania wizy. Wizyty (ale tylko w charakterze gościnnym) trwające do 6. miesięcy będą wymagały standardowego zestawu dokumentów (dowód osobisty, od października 2021 – paszport).

3. A co w przypadku rewizyty rodziny i krewnych?

- Wizyta na okres nie dłuższy niż 90 dni nie wymaga posiadania wizy.

4. Jak wyglądają kwestie wyjazdów zawodowych i wyjazdów do pracy w UK? (podróż służbowa, delegacja - business trip)

- W przypadku konferencji, spotkań czy eventów organizowanych na terenie UK, nie jest potrzebna wiza. Podróż służbowa w tych celach jest traktowana jak wizyta w kraju, więc może trwać do 6. miesięcy bez posiadania wizy. Z kolei w sytuacji, kiedy chcemy podjąć pracę na terenie UK, wymagana będzie wiza pracownicza.

5. Co w przypadku chęci podjęcia studiów w UK? (w angielskiej wersji możesz pominąć polski czasownik podjąć i zdanie wciąż będzie zrozumiałe)

- Po pomyślnie zdanej maturze, m. in. poprzez kurs dla maturzystów, można pokusić się o zagraniczną uczelnię. Osoby zainteresowane studiowaniem w UK muszą postarać się o wizę studencką, a cała reszta formalności nie ulega zmianie. W Internecie jest sporo grup i programów zrzeszających zainteresowanych studiowaniem za granicą, więc można skorzystać ze wsparcia doświadczonych w tym osób.

6. A co z wakacjami? (start with What about…)

- Podobnie jak w przypadku wizyt, które czasowo nie przekraczają 6. miesięcy.

7. Co jeszcze warto wiedzieć o Brexicie?

- Warto zapoznać się z rodzajem dokumentów, które należy okazać przyjeżdżając do kraju własnym pojazdem.

- Odłączenie się od Unii Europejskiej wyłącza Wielką Brytanię z roamingu, o czym warto pamiętać korzystając z telefonu komórkowego. W przypadku dłuższych pobytów, najlepiej sprawdzi się osobna karta do telefonu z funkcją transferu danych.

- Zaktualizowano listę rzeczy, które można przywieźć lub zabrać z UK. 

Unia Europejska już bez Wielkiej Brytanii

You may find useful...

Poniżej pozostawiam krótką listę wyrażeń, które mogą się przydać w tłumaczeniu powyższego tekstu. Nie musisz się nimi sugerować, w niektórych wypadkach mogą Cię naprowadzić bądź zainspirować.

  • It is recommended… - zaleca się

  • ... is required - jest wymagany/a

  • What else… - co jeszcze

  • I should… - powinienem (po should stawiamy czasownik w bezokoliczniku)

  • In case when… - w przypadku, gdy 

  • In case of… - w przypadku (po of następuje sam rzeczownik)

  • identity card (ID card) - dowód osobisty

  • passport - paszport

Ćwiczenie to miało na celu zapoznanie Cię z esencją Brexitu w pigułce, przy okazji szlifując umiejętność konstruowania pytań (i odpowiedzi). Staraj się najpierw wykonać ćwiczenie samodzielnie, korzystając z zasobu słów, jakim się posługujesz. Jeśli korzystasz ze słownika, koniecznie zaznacz nowe słówka w preferowany przez Ciebie sposób - w ten sposób trudniej będzie Ci o nich zapomnieć!