Books
Mateusz Piętka / 28.06.2021

Ocean wyboru, czyli o podręcznikach do nauki j. angielskiego

Mówi się, że ile osób, tyle opinii. Powiedzenie to wzbogaciłbym o „... tyle książek do nauki języka angielskiego”. Bogactwo zasobów do nauki nie jest niczym złym, ale stanowić może zagwozdkę dla tych, którzy stoją przed dylematem zakupu. Dziś poznacie kilka wskazówek, które pomogą Wam wybrać serię właśnie dla Was. Z racji tego, że nie pojawią się tu konkretne tytuły, będziemy rozmawiać o typach książek.

Zahaczymy więc o:

  • repetytoria i podręczniki szkolne,
  • rozmówki językowe,
  • książki tematyczne.
Woman

Repetytoria i podręczniki szkolne

Edukacja w szkole, na każdym stopniu, bazuje na podręcznikach. Taki stan rzeczy pamięta pokolenie naszych dziadków, rodziców. Podręczniki bowiem systematyzują wiedzę i stanowią punkt oparcia w organizacji nauki. Dzięki temu – uczniowie i nauczyciel mają wyznaczony tok działania i w ten sposób mogą realizować określony program. Podręczniki szkolne niestety mają to do siebie, że rozwlekają zagadnienia i skupiają się na niewielkich partiach materiału. Traktują więc poszczególne tematy wybiórczo i nie sprawdzą się dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej.

Na innej zasadzie działają jednak repetytoria. Te mają na celu zebranie wszystkich kompetencji językowych w jednym miejscu, czyli mamy część gramatyczną, leksykalną, a także poradnik tworzenia form pisemnych. O ile repetytoria są bogate w wiedzę, powinny być wspomagane o dodatkowe materiały. Wybierając repetytorium, zadbaj o dodatkowe ćwiczenia w przypadku zagadnień, które nie są dla Ciebie oczywiste i sprawiają Ci pewne problemy.

Comic books

Rozmówki językowe i nauka słówek

O rozmówkach słyszał chyba każdy. Przed erą Google Tłumacza, który potrafi teraz przetłumaczyć nam tekst ze zdjęcia, korzystało się właśnie z takich rozmówek. Dziś także spotykam je sporadycznie w wersji papierowej, a czas wakacji to dobry czas na przypomnienie takich materiałów. Pomimo tego, że intencja rozmówek jest dobra, nie do końca szczytny jest ich cel. Poznając zagadnienia gramatyczne i słownictwo, jesteśmy w stanie generować niezliczoną ilość zdań. Jeśli więc chcemy porozumieć się w hotelu czy restauracji, przestudiujmy odpowiednie słownictwo i polegajmy na sobie. 

Ostatnio przeglądałem w Empiku przykładowe rozmówki polsko-angielskie i stwierdzam, że to ewidentnie komplikowanie sobie życia – proponowane formy były nieco przesadzone i z pewnością jesteśmy w stanie stworzyć prostsze i bardziej powszechne odpowiedniki. Poza tym, rozmówki przydadzą się głównie wtedy, kiedy to my mamy coś powiedzieć. I owszem, w pewnych sytuacjach możemy przewidzieć odpowiedź naszego rozmówcy, ale zawsze jest ryzyko tego, że nas czymś zaskoczy.

Jeśli chodzi o naukę słówek z podręczników to tak naprawdę każda książka jest dobrym rozwiązaniem. Znajomość słownictwa jest potrzebna, więc do tego przyda nam się każda możliwa publikacja - fiszki czy ilustrowane słowniki - grunt to sumiennie te słowa powtarzać!

Dictionary

Książki tematyczne

Ostatnią kategorią są książki tematyczne, czyli poświęcone danemu zagadnieniu. Najczęściej książki tego typu skupiają się na jednej branży, a monotematyczność pozwala na dokładne opanowanie materiału. Z mojego doświadczenia wiem, że takie podręczniki bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku osób, które wykorzystują język angielski na swojej ścieżce zawodowej. Wspomniana monotematyczność ma swoje minusy, ale nie można odmówić jej skuteczności.
Sporo jest też książek do Business English, co też oscyluje wokół jednego tematu. Niemniej, w tym wypadku mamy do czynienia z większą dowolnością tematów w ramach zagadnienia. Jest więc nieco o języku formalnym, o tym jak prowadzić small talk, a także o korespondencji z klientem. 

Podsumowując

Na różnych etapach edukacji możesz potrzebować różnych materiałów do nauki. Repetytoria i podręczniki szkolne sprawdzą się w szkole, ale do codziennej nauki języka warto zaangażować coś, co zwyczajnie wpadło Ci w oko. Podręcznik ma służyć Tobie, więc musisz polubić jego formułę. A biorąc pod uwagę ilość podręczników na rynku, zdecydowanie możesz znaleźć coś dla siebie.