Open Up
Mateusz Piętka / 25.05.2021

Gdzie powędrowałoby Twoje 12 punktów? #EurovisionSongContest2021

W jakim języku śpiewać?

Dla niektórych to festiwal kiczu, dla innych - przegląd lokalnych kultur, dla jeszcze innych - muzyczny sport. Konkurs Piosenki Eurowizji dostarcza emocji wszystkim typom widza, a popularność konkursu, która wykracza daleko poza granice Europy, jest tego wystarczającym przykładem. Tegoroczna edycja już za nami, a emocje powoli opadają.
Tegoroczni zwycięzcy, formacja Måneskin reprezentująca Włochy, wystąpili z piosenką w ojczystym języku. Jest to bardzo dobra wiadomość dla zwolenników śpiewania w językach ojczystych - są one doceniane zarówno przez publiczność, jak i jury. Kolejne miejsca na podium zajęli artyści wykonujący piosenki w języku francuskim.

Eurovision 2021 Winners

Eurowizja a nauka

Czy dzięki Eurowizji jesteśmy w stanie się czegoś nauczyć?
Oczywiście, że tak. Z racji tego, że przeważająca ilość występów jest w języku angielskim, możemy skupić się na tekstach piosenek i starać wysłyszeć jak najwięcej słów. Nieraz przeszkodą okazuje się akcent artysty, przez co - podobnie jak w rozmowach z obcokrajowcami - angielski różni się od tego, który znamy z filmów czy native speakerów. 
Konkurs Piosenki Eurowizji to też dobra okazja do tego, aby odświeżyć sobie nazwy państw. O ile sam pomysł może wydawać się absurdalny, to naprawdę działa. Jako ćwiczenie, spróbuj wpisać wszystkie państwa biorące udział w tegorocznej edycji Eurowizji i dopisz do każdego przykładu narodowość (zwróć uwagę na nieregularności, zwłaszcza w przypadku gospodarzy konkursu Eurowizji 2021 i kraju laureata trzeciego miejsca!).
Zacznijmy od:

  • Poland - Polish
  • Russia - Russian etc.
  • Your turn - Twoja kolej

Osobiście, oglądanie konkursu z niezależnego źródła (np. Oficjalny stream w serwisie YouTube) daje możliwość skupienia się na konkursie bez komentarzy, wówczas całość festiwalu odbywa się w języku angielskim (hurra) i nie mamy żadnych przerywników w postaci osobistych komentarzy prowadzących.

Zajrzyj do 5 sposobów na językową rozgrzewkę po więcej takich wskazówek!

Wielka Brytania na Eurowizji

W tym roku reprezentant Wielkiej Brytanii, James Newman, nie zdobył ani jednego punktu w głosowaniu publiczności i notach od jury. Jest to krzywdzący wynik, zwłaszcza, że reprezentująca kraj piosenka nie była taka zła. Nie brakuje głosów, że za taki stan rzeczy poniekąd odpowiedzialny jest Brexit.

Dotychczas Wielka Brytania może poszczycić się pięciokrotnym zwycięstwem konkursu Eurowizji, z czego ostatnie zwycięstwo nastąpiło w 1997r. Od tamtego czasu znacznie zmienił się duch Eurowizji, zmianie uległo kilka zasad (m.in. pojawienie się Wielkiej Piątki czy organizacja głosowania), więc UK przydałoby się kolejne trofeum na koncie.

Brytyjczycy powinni pokusić się o krajowe selekcje. Wielka Brytania ma bogaty rynek muzyczny i rozsławiła artystów na całym świecie. W związku z tym, wybór odpowiedniego kandydata powinien być czymś w rodzaju starcia tytanów.

Eurovision 2021 results

The Big Five

Dla wielu niewtajemniczonych samo istnienie Wielkiej Piątki pozostaje kontrowersyjne. Mianowicie, dlaczego pięć krajów ma mieć zagwarantowany udział w finale, kiedy inni muszą o niego zawalczyć? 
Prawdą jest, że chodzi tutaj o kwestie finansowe. Niemniej jednak, nikt nie wykupuje sobie udziału. Państwa członkowskie płacą największe składki w Europejskiej Unii Nadawców. Jest to bezsprzecznie hojne, ale czy powinno gwarantować awans do finału? Należy zwrócić uwagę na to, że dzięki wysokim wpłatom wspomnianych państw, mniejsze i mniej bogate państwa mogą pozwolić sobie na udział w konkursie Eurowizji. Gdyby każde państwo miało sfinansować całkowity udział swojego kandydata, często oznaczałoby to dyskwalifikację mniejszych państw. W Eurowizji chodzi przecież o szeroki zasięg, przez konkurs przewinęła się m.in. Turcja czy Australia, których próżno szukać w Europie.

Czujne oko zauważy także, że bezpośredni awans do finału nie gwarantuje wysokiego miejsca. Państwa Wielkiej Piątki zajęły w tym roku dwa pierwsze i trzy ostatnie miejsca! Ot, taki rozstrzał!