Leaves
Mateusz Piętka / 17.09.2023

WYZWANIE: 5 celów do osiągnięcia tej jesieni!

Po co w ogóle stawiać sobie cele? Cóż, niektórym wyznacza to ścieżkę rozwoju i pomaga trzymać się jej aż do momentu uzyskania postawionego sobie celu. Szczęściu czasem trzeba pomóc, stąd pomysł na 5 uniwersalnych celów, które możesz potraktować jako zadania do wykonania w tej porze roku. Jesień to 3 miesiące, to kawałek czasu, ale ten sam czas może zlecieć jak z bicza strzelił! To jak, podejmiesz wyzwanie?

 

1.     Pumpkin Spice Latte

 

Słynna dyniowa kawa jest już w sprzedaży, chociaż oficjalny początek jesieni dopiero przed nami. Nie zwlekaj zanim kawiarnie wycofają ten produkt na rzecz korzennych i cynamonowych smaków (okres świąteczny z roku na rok zaczyna się szybciej) i udaj się na degustację kawowego trunku. Jeśli nie po drodze Ci z kawą, cokolwiek dyniowego (chociażby zupa) się sprawdzi. 

Nie samą kawą żyje człowiek, choć głównie kawą. Do kawy włącz sobie odcinek dowolnego podcastu w języku angielskim. Przeszukaj otchłanie Spotify, YouTube czy innych platform i wybierz coś, co Cię zainteresuje. Wysłuchaj cały odcinek od A do Z i być może rozpoczniesz swoją podcastową przygodę. 

Jeśli już na co dzień śmigasz z anglojęzycznymi podcastami, będzie to dla Ciebie dzień jak co dzień.

coffee

2.     Kocyk, herbatka i książka

 

Na liście zadań nie może zabraknąć czytania książek. Jest to absolutny must-have każdej jesieniary (każdego jesieniarza?). Sam obraz ciepłego koca, gorącej herbaty (dla odmiany od pkt 1) i książki właśnie to słynne jesienne trio. Nikt nikomu nie narzuca rodzaju literatury ani preferowanej długości książki, ale istotnym punktem regulaminu jest tutaj język wybranej książki. Tak – język angielski.

Obcowanie z literaturą w obcym języku ma wiele plusów i niejednokrotnie były one przywoływane na naszym blogu. Każda okazja do przeczytania książki jest dobra, więc skorzystaj dodatkowo z tej, jakie daje Ci 3Englishowe jesienne wyzwanie.

woman reading

3.     Dyniowe paszteciki

 

I inne, nie tylko dyniowe przekąski. W poprzednim poście mogliście poznać rozmaite sposoby na zatrzymanie lata w słoiku. Zakładamy, że zostaliście zainspirowani do zrobienia domowych przetworów. Ten punkt wyzwania składa się z dwóch elementów:

 

1)    Wykonaj dowolne przetwory, najlepiej inspirując się smakami kuchni zagranicznej. Jeśli masz już ten punkt za sobą, bo przetwory zostały wykonane wcześniej, przejdź od razu do punktu 2.

2)    Otwórz wybrany słój z przetworami i rozkoszuj się nim jak juror programu kulinarnego. Żeby lepiej wczuć się w rolę – przygotuj krótką recenzję własnego produktu w takim stylu, jakbyś właśnie był/a w takim programie. Jeśli Twoi znajomi lub rodzina mają swoje przetwory – zrecenzuj ich produkty zamiast swoich!

 

 

4.     Pumpkin carving

 

Dynia, wspomniana już niejednokrotnie w tym poście, jest symbolem Halloween, ale i ogólnie kojarzy się z jesienią. Wspomniany w punkcie nr 4 carving to technika drążenia dyni w taki sposób, aby pozbyć się środka i przy okazji stworzyć jakiś wzór, który następnie posłuży jako ozdoba. Najpopularniejszym sposobem jest wyżłobienie twarzy w dyni, szczególnie takiej, która może kogoś przestraszyć.

Twoim zadaniem jest wyżłobienie dowolnego wzoru/postaci z dyni i pochwalenie się swoim osiągnięciem w dowolnym medium społecznościowym. I nie musi to być post w języku angielskim – językowe ćwiczenia to poprzednie punkty jesiennego wyzwania, a w tym całym szaleństwie trzeba zachować balans.

carved pumpkin

5.     All Saints’ Day

 

Jesienią obchodzimy święto zmarłych. Co prawda pamięć o tych, którzy odeszli, trwa cały rok, to w listopadzie najbardziej skupiamy się na życiu po śmierci.

Rozpamiętując przeszłość, zatrzymaj się na moment i wspomnij te osoby, które są już nieobecne w Twoim życiu. Jesienna aura sprzyja takim refleksjom.

 

W zeszłym roku przygotowaliśmy post, w którym podsumowujemy czasy przeszłe w języku angielskim i, korzystając z jesiennej aury, zapoznaj się z przygotowaną wówczas powtórką i podszlifuj mówienie o przeszłości w czasie, który zachęca do zadumy i pochylenia się nad tym, co minione.

cemetery

Odhaczywszy wszystkie 5 punktów powyższego wyzwania jako zrobione, możesz oficjalnie rozkoszować pozostałym czasem jesieni, tym razem już na własnych zasadach.