film holiday
Mateusz Piętka / 15.08.2023

Wakacyjny mood, czyli jak przedłużyć sobie lato

Przenieś się do filmowej rzeczywistości!

 

Wakacje to… no właśnie, czym dokładnie są wakacje? Każda grupa wiekowa odpowie na to pytanie w inny sposób. Uczniowie szkół, studenci, pracownicy… - każda z tych grup ma swoją definicję i inaczej sprecyzuje czas trwania letniej sielanki. Wakacje są jednak sprzężone w latem, a ta pora roku trwa od czerwca do niemal końca września, a w tym artykule damy wam kilka wskazówek na to jak sprawić, aby trwała jeszcze dłużej!

 

Najprostszym sposobem będzie przeniesienie się do filmowej rzeczywistości, korzystając z bogatej biblioteki filmów i seriali związanych z letnią tematyką. Kolekcja filmów w tejże tematyce jest ogromna, więc skupimy się na subiektywnie wybranych tytułach (jeśli Twój faworyt został pominięty, daj znać w komentarzu na naszych mediach społecznościowych). Ważne: nie będzie spoilerów!

 

Ostatnio rozmawialiśmy o tym, że oglądanie filmów w języku angielskim stymuluje rozwój w tej dziedzinie. Więcej dowiesz się pod tym linkiem.

movie

Wakacyjna miłość

 

Letnia miłość to jeden z bardziej popularnych motywów w filmach, bo nic nie sprzyja rozwojowi uczucia jak ciepły piasek, szum morza i ogólnie sielanka. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o Dirty Dancing, którego akcja rozgrywa się na obozie tanecznym i ten krótki czas wystarcza, żeby pomiędzy głównymi bohaterami pojawiło się gorące uczucie. Trudno wyobrazić sobie osobę, która nigdy nie widziała tego filmu, stąd też opis fabuły wydaje się być zbędny.

Z nowszych filmów, a jednocześnie już w kanonie letnich produkcji, należy wymienić Tamte dni, tamte noce. Tutaj z kolei głównie bohaterowi przeżywają miłosne uniesienia w słonecznych Włoszech, a cały splot wydarzeń jest możliwy właśnie dzięki temu, że jeden z głównych bohaterów został zaproszony na wakacje do rodziny drugiego bohatera. Celowo nie podaję szczegółów, gdyby ktoś nie znał tytułu i bał się spoilerów.

Internauci z kolei wymieniają następujące tytuły: Grease, Włoskie wakacje, Rzymskie wakacje, Pamiętnik, Jedz, módl się i kochaj, Żona na niby.

Ogólnie, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że Włochy rządzą w tej kategorii.
Pomysł na grę: Dodaj przymiotnik „włoski/włoskie etc.” do dowolnego tytułu istniejącego już filmu i pochwal się jaki wakacyjny hit stworzyłeś/łaś.
Np. Włoska Godzilla – brzmi uroczo, wakacyjnie i klimatycznie!

 

Coś dla nastoletnich widzów

 

Sporym zainteresowaniem cieszą się także produkcje typowe dla nastolatków, w których motyw wakacji jest głównym wątkiem. Nie oznacza to, że filmy z poprzedniej kategorii nie nadają się dla nastolatków, ale nie cała młodzież jest zainteresowana stricte romansami.

W kategorii dla nastolatków przede wszystkim należy wymienić serię Camp Rock, w której bohaterowie przebywają na obozie muzycznym. Mamy więc podobną sytuację jak w Dirty Dancing.

Nieco starsze pokolenie może pamiętać komedię pt. Nie wierzcie bliźniaczkom, gdzie tytułowe bliźniaczki na czas wakacji zamieniają się miejscami i snują pewną intrygę.

W internecie pojawiają się jeszcze sugestie pod kątem takich tytułów jak: Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów, Teen Beach Movie, Ostatnia Piosenka czy Mamma Mia!

camp

Seriale także nie zawodzą

 

Dla tych z Was, którzy preferują taśmowe produkcje od jednorazowych seansów, także znajdzie się kilka tytułów. Faworytem w tej kategorii jest Biały Lotos – z niemal rekordową liczbą nominacji do nagrody Emmy 2023 (więcej ma tylko Sukcesja). Akcja obu sezonów Białego Lotosu toczy się na wakacjach właśnie – raz na Hawajach, innym razem na Sycylii.

Wśród internautów wymienia się także takie tytuły jak: Outer Banks, White Lines czy Cruel Summer.

seaside hotel