Answer key
Mateusz Piętka / 26.04.2021

Poznaj swoich wrogów, czyli o maturze słów kilka

Been there, done that

Matura już niemalże za pasem, przecież to tylko X dni, gdzie X jest liczbą naturalną, która zbliża się niemiłosiernie szybko. Okej, w takim razie już powtórzyliśmy matematykę. To może teraz powtórka do matury z języka angielskiego? Przeczytaj ten artykuł do końca i zdobądź garść (bez)cennych wskazówek.

Kto najlepiej orientuje się w maturalnych tematach? Ci, rzecz jasna, którzy sami do matury przystępowali. Co prawda, egzamin maturalny przybiera różną formę, a co kilka lat zmienia się także jego formuła. Jednak w przypadku języka angielskiego zagadnienia zwykle pozostają bez zmian.

P.S. Been there, done that oznacza sytuację, w której już kiedyś byliście i przerabialiście ją na własnej skórze

Listening

Listening comprehension – rozumienie ze słuchu

Zarówno egzamin podstawowy, jak i rozszerzony, zaczynają się od zadań z serii „rozumienie ze słuchu”. Są to specjalnie nagrane słuchowiska, które należy odkodować pod kątem zadań. Co to oznacza? Najpierw należy zapoznać się z poleceniem do zadania, które ukierunkuje Twoją uwagę w trakcie danego nagrania.

Jak możesz przygotować się do takiego typu zadań? Cóż, oglądanie Netflixa po angielsku to nie jest rozwiązanie. Mając obraz, zupełnie inaczej odbierasz przedstawioną Ci historię. Nagrania na maturze to krótkie sytuacje bez kontekstu. Podcasty czy losowe filmy na YouTube mogą okazać się tutaj bardziej skuteczne. W przypadku tej drugiej platformy – nie patrz na ekran, skup się tylko na dźwięku.

Być może posiadasz jakieś książki/repetytoria z angielskiego, które na tylnej okładce mają płyty CD. Tak, były kiedyś takie wynalazki!

Books

Reading comprehension – rozumienie tekstu czytanego

W tej części zmierzycie się z co najmniej dwoma tekstami. Może zdarzyć się tak, że nie wszystkie słówka będą zrozumiałe. Najważniejsze, żeby zrozumieć przesłanie tekstu – to pozwoli Ci odgadnąć znaczenie niezrozumiałego słowa. Czasem celowo wprowadza się jakiś skomplikowany termin, który nie jest kluczowy w ogólnym zrozumieniu tekstu, ale potrafi wybić z rytmu. Tak więc – nie daj wybić się z rytmu!

To tak jak z czytaniem książek po angielsku - prawdopodobnie nie zrozumiesz każdego przeczytanego słowa, ale na pewno zrozumiesz sytuację i intencję. I o to właśnie chodzi.

Writing skills

Pisanie to istotna część egzaminu i jest to wręcz kopalnia punktów. Nie będzie przesadą powiedzenie, że od powodzenia w tym zadaniu zależy wynik końcowy. Przede wszystkim, przygotuj sobie gotowe frazy na wprowadzanie swoich myśli. Dzięki temu, Twoim zadaniem będzie tylko uzupełnić zdania o informacje zawarte w poleceniu. Pamiętaj, że każde zagadnienie musi być odpowiednio rozwinięte, tzn. podaj kilka szczegółów, rozwiń daną myśl.

W zależności od wyboru tematu pracy, korzystaj z uniwersalnych fraz i zwrotów, takich jak:

First of all – Przede wszystkim
Firstly – Po pierwsze
Next - Dalej, kolejno
As I’ve said earlier – Jak już wspomniałem/-am wcześniej
I’d like to highlight – Chciałbym/-abym podkreślić, że
In my opinion – Moim zdaniem
In fact –  W rzeczywistości
To sum up – Podsumowując
Finally – W końcu
czy chociażby słynne I’m looking forward to hearing from you – Czekam na Twoją odpowiedź

Mark the answers

Grammar skills

Gdzieś po drodze napotkasz jeszcze ćwiczenia sprawdzające Twoją znajomość zasad gramatycznych i słownictwa. Przeważnie można spodziewać się jednego przykładu z każdego działu, tj. przykład z mowy zależnej, przykład z trybów warunkowych, etc. Na egzaminie podstawowym możesz także polegać na szczęściu – ta część egzaminu składa się z zamkniętych odpowiedzi.
Jak poradzić sobie z tym zadaniem? Spróbuj wypisać wszystkie struktury gramatyczne i ułóż zdania z wykorzystaniem ich. Jeśli taka powtórka nie przysporzy Ci problemów, to dobry znak. W momencie, kiedy napotkasz jakieś trudności, poczytaj trochę o danym zagadnieniu w repetytorium maturalnym czy chociażby w Internecie.

Generalnie, jeśli uczyłeś/aś się cały rok, staraj się podejść do swoich egzaminów bardziej na luzie. Nie od dzisiaj wiadomo, że stres nie jest mile widziany przy egzaminach. Wiesz, czego mniej więcej się spodziewać; wiesz już także jak sobie z tymi zadaniami poradzisz. Nie ma opcji, że coś pójdzie nie tak. Powodzenia!