stadium audience
Mateusz Piętka / 31.10.2022

O piłkarskiej gorączce przed Katarem 2022

Piłkarska gorączka, która opanowała świat

 

Piłka nożna jest najbardziej popularną dyscyplina sportową na świecie, która liczy ponad 4 miliardy fanów. Każdy z Nas zna kogoś kto jest fanem piłki nożnej, szczególnie w okresie wielkich wydarzeń sportowych jak Mistrzostwa Świata popularnie nazwanych mundialem, a także podczas igrzysk olimpijskich. Większość ludzi na świecie zaczyna swoją przygodę ze sportem drużynowym zaczynając od piłki nożnej. Piłka nożna taką jaką znamy obecnie, narodziła się na Wyspach Brytyjskich. Pierwsze reguły futbolu ustalone zostały w 1848 roku w Cambridge. Jednak już wcześniej grano w różne gry o podobnych zasadach, między innymi w Azji. Pierwsze piłki były wykonane ze zwierzęcych pęcherzy.

 

Za początek piłki nożnej - znanej w obecnej formie - najczęściej uznaje się dzień 24 października 1857 roku. Tego dnia powstał Sheffield Football Club, oficjalnie uznany przez FIFA za najstarszy klub piłkarski na świecie. 13 lat później powstał Angielski Związek Piłki Nożnej o nawie FA (The Football Association). W roku 1871 przeprowadzone zostały pierwsze krajowe rozgrywki piłkarskie FA CUP, w których wzięło udział 15 zespołów. Rok później w Szkocji powstała podobna organizacja i rozegrano pierwszy na świecie międzypaństwowy mecz na stadionie w Glasgow między reprezentacją Anglii i Szkocji - zakończony remisem 0:0.

 

Dzięki piłce nożnej dokonało się wiele pozytywnych przemian społecznych, co przyczyniło się do tego, że stała się sportem narodowym Wielkiej Brytanii. Pierwsze Mistrzostwa Świata zostały rozegrane w 1930 roku w Urugwaju, gdzie triumfowali gospodarze wygrywając w finale z Argentyną 4:2. Organizacją, która trzymała pieczę nad tymi zawodami była FIFA i tak już pozostało do dziś.

goal

Sukcesy reprezentacji Anglii w Mistrzostwach Świata

 

Największym sukcesem Anglii było wygranie mundialu w 1966 roku. Anglicy byli gospodarzami wygrywając w finale z RFN 4:2. Te mistrzostwa były uczczeniem powstania Angielskiego Związku Piłki Nożnej (FA). Pierwszy raz Mistrzostwa były nadawane drogą satelitarną. Pojawiła się również maskotka Willy - a mianowicie lew grający w piłkę w koszulce z flagą Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory każdy organizator Mistrzostw Świata prezentuje własna maskotkę. Decydujący gol w finale na 3:2 dla gospodarzy w 101. minucie przez ponad 4 dekady był niewyjaśniony i sam sędzia nie był pewien swojej decyzji. Dopiero kilka lat temu eksperci od balistyki udowodnili, że nie zdobyto prawidłowo bramki, lecz pomimo tego decyzja sędziego została uznana za ostateczną. Statuetkę Złotej Nike kapitanowi gospodarzy Bobby’emu Moore’owi wręczyła osobiście królowa Elżbieta II. Wszyscy piłkarze mistrzowskiej drużyny zostali uhonorowani przez królową tytułem baroneta, a trenerowi Anglii został nadany tytuł szlachecki Sir.

Kolejnym sukcesem drużyny było zajęcie 4. miejsca na Mistrzostwach Świata we Włoszech w 1990 roku. Zajęli to miejsce przegrywając z Włochami 1:2 w walce o 3. miejsce. Ta sama sytuacja miała miejsce w 2018 roku w Rosji – kiedy to przegrali 0:2 z reprezentacją Belgii. Wśród królów strzelców na wszystkich mundialach znaleźli się także Brytyjczycy: Gary Lineker 6 goli w roku 1986 (Meksyk) i Harry Kane w 2018 roku (Rosja).

on the field

Sukcesy i gwiazdy

 

Anglicy wygrali pierwsze Igrzyska Olimpijskie w 1900 roku w Paryżu. W tych Igrzyskach reprezentowały swoje kraje drużyny klubowe. Drużyna z Anglii (Upton Park F.C) pokonała 4-0 w finale drużynę z Francji (USFSAXI). Następnie w 1908 Anglicy zdobyli złoto wygrywając w Londynie z Danią 2:0. W roku 1912 w Szwecji ponownie Anglicy wywalczyli złoto wyrywając z Danią 4:2 w finale.

 

Z kolei za największe legendy piłki nożnej uznaje się Pele (Edson Arantes do Nascimento), a także nieżyjącego już Diego Armando Maradonę. Pele jako jedyny piłkarz w historii został 3-krotnym mistrzem świata (1958, 1962, 1970), a Diego Maradona mógł poszczycić się jednym tytułem mistrza (1986) oraz wicemistrza świata (1990).