
Obserwacja Callana
Wśród mnogości metod nauki języka angielskiego, jedną z popularnych technik jest tzw. metoda Callana. Nazwa metody wywodzi się od nazwiska jego twórcy, który był wojskowym. Ta informacja wiele wyjaśnia w kwestii tego, jak zorganizowana jest owa metoda i jakie są główne jej założenia. Korzystając z okazji, sypniemy również garść ciekawostek dotyczących brytyjskiej i amerykańskiej armii, którymi możecie zabłysnąć w trakcie towarzyskich spędów.
We wspomnianej wyżej metodzie stawia się przede wszystkim na szybkie i naturalne reakcje językowe. Lektor ma za zadanie zadawać pytania kursantowi, a kursant musi odpowiedzieć na pytanie od razu, trzymając się struktury pytania – w dużym skrócie, ale to zarazem złota zasada. Metoda ta jest nastawiona na natychmiastową reakcję rozmówcy i w swoich zasadach jest dość sztywna. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę wojskową naturę jej twórcy.

Plusy i minusy metody Callana
Zaczynając od zalet, z pewnością musimy wyróżnić tutaj:
1. Trenowanie umiejętności szybkiej reakcji – kursanci mają tendencję do zastanawiania się nad odpowiedzią, co zresztą jest naturalną rzeczą w języku; metoda Callana wymusza jednak szybką reakcję i udzielanie odpowiedzi bazowanych na pytaniach, co zachęca do dokładnego skupiania się na strukturze tych pytań.
2. Nastawienie na użycie, docenione przez nieśmiałe osoby – osoby nieśmiałe z pewnością docenią fakt, że muszą niezwłocznie odpowiedzieć na zadane im pytanie; niektóre osoby potrzebują czuć „mus” nauki, aby zdobyć się na odpowiedź. W przypadku tej metody, ma się ustalony scenariusz odpowiedzi, co daje jasne wytyczne w kwestii tego, co należy powiedzieć.
3. Poznawanie i wykorzystywanie słownictwa w praktyce – użyte w pytaniach słowa powinny zostać wykorzystane w odpowiedzi, co jest skuteczną metodą zapamiętania nowych słówek; kursant od razu wie, w jaki sposób wpleść konkretne słówko w zdanie.
Powyższe zalety mogą stanowić także minus dla niektórych użytkowników języka. Skupmy się na poniższych kwestiach:
1. Gramatyka jest tutaj tylko (znikomym) dodatkiem – mimo że to brzmi jak raj dla uczniów, każdy kursant tak naprawdę potrzebuje pewnego wsparcia gramatycznego, aby komfortowo czuć się z używaniem języka angielskiego. Metoda pytań i odpowiedzi nie odpowie na nurtujące kwestie związane np. z użyciem poszczególnych czasów i struktur.
2. Lekcje szybko stają się nużące – zadaniem kursanta jest odpowiadać na pytania lektora i trzymać się scenariusza lekcji; odstępstwa od normy są niewskazane, bo nie współgrałyby z naturą metody Callana. Trudno więc urozmaicić lekcje o dodatkowe kwestie i sama nauka przypomina wywiad z mnóstwem pytań i zautomatyzowanych odpowiedzi.
3. Metoda nie jest aktualizowana – metoda ta została opracowana w latach 60. XX wieku i od tamtej pory stosowana jest w niezmienionej formie. Jeśli porównamy świat z tamtych lat i zestawimy go z dzisiejszą rzeczywistością, zauważymy sporo zmian w niemal każdej dziedzinie życia. Pewna wiedza ogólna pozostaje niezmienna, ale technologicznie – żyjemy teraz w zupełnie nowej rzeczywistości i tych zagadnień metoda Callana nie obejmuje.
Niemniej, starając się pozostać neutralnym w dzieleniu się spostrzeżeniami, resztę uwag należy pozostawić dla użytkowników tejże metody.

Obiecane ciekawostki o armii brytyjskiej i amerykańskiej
Żeby nadać tej sekcji znamię ćwiczenia, ciekawostki zostaną przedstawione w losowej kolejności, a Twoim zadaniem będzie ustalenie tego, czy dotyczą one brytyjskiej (B) armii czy amerykańskiej (A).
· Ta armia przodowała w kwestii zaangażowania kobiet w wojskowe szeregi, początkowo w ograniczonym zakresie, który z czasem został odpowiednio rozszerzony.
· Jest jedną z najstarszych wojskowych formacji na świecie.
· Armia ta ma największy budżet, porównując ją z formacjami wojskowymi na świecie.
· Poza głównymi szeregami, istotną rolę odgrywają tutaj formacje rezerwowe, które przewyższają liczebnością formacje rezerwowe innych państw.
· Rytuał zmiany warty jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych tego typu na świecie i wydarzenie to przyciąga uwagę turystów.
· W swoim arsenale armia ta posiada jeden z najnowocześniejszych modeli czołgów, który jest przystosowany do najbardziej ekstremalnych warunków.
· W przeszłości stroje wojskowe miały czerwony kolor, który miał za zadanie zwiększać widoczność żołnierzy na polu bitwy.