pink
Mateusz Piętka / 31.07.2023

I'm a Barbie girl in a Barbie world

Narodziny Barbie

 

Nie da się zaprzeczyć temu, że świat zwariował na punkcie małej plastikowej lalki. Dla niektórych zapewne jest tylko małą plastikową zabawką, dla innych może być sentymentem z dzieciństwa, powiernikiem dziecięcych sekretów, a nawet ikoną urody i stylu. Jak dzisiejszy świat traktuje Barbie i jakie są tego konsekwencje?

 

Oficjalną datą narodzin Barbie jest 9 marca 1959 roku. Wtedy to Barbie, a dokładniej - Barbara Millicent Roberts - zadebiutowała na nowojorskim rynku. Stworzona została już rok wcześniej przez Ruth Handler. Ruth obserwowała zabawę swojej córki Barbary, kiedy to przypisywała role osób dorosłych papierowym lalkom. Ówczesne lalki w większości były niemowlakami. Ruth, chcąc wykorzystać lukę na rynku zabawek, zaproponowała lalkę o wyglądzie dorosłej kobiety. W ten oto sposób powstała Barbie, której imię jest zdrobnieniem Barbary - córki Ruth. 

Pierwsza lalka ubrana była w strój kąpielowy w biało-czarne pasy, a jej włosy były upięte w kucyk. Dostępna była w sprzedaży z włosami koloru blond i jako brunetka. Pierwsze zabawki były produkowane w Japonii, a ubrania szyte były ręcznie przez mieszkańców tego kraju w ich własnych domach. Barbie doczekała się muzułmańskiej odpowiedniczki – Fulli. Fulla jest dostosowana do kultury wschodu, a jej wizerunek jest zgodny z tym, czego oczekuje się od pobożnej muzułmanki.

barbie

Ikona stylu

 

Pierwsze skojarzenie związane z hasłem „Barbie” to fakt, że jest ona śliczną, dobrze ubraną lalką. Wiele kobiet zazdrości jej figury, chciałoby być jak ona. W tym momencie kończy się sielsko-anielski wizerunek zabawki. Trzeba zacząć od tego, że lalka jest zbudowana nieproporcjonalnie, nie odzwierciedla kształtów ludzkiego ciała. Narzuca wymiary, które są niemożliwe do osiągnięcia, a mimo to wzbudzają kompleksy. Posiadając tak długie nogi jak Barbie moglibyśmy nie móc się na nich utrzymać, z kolei szyja rozmiarów jak u lalki byłaby bardzo narażona na skręcenie. 

 

Nie powstrzymuje to jednak kobiet przed operacjami mających na celu upodobnienie do Barbie. W wielu krajach na całym świecie kobiety poddają się zabiegom, by upodobnić się do plastikowej idolki. Często robią to kosztem własnego zdrowia, a nawet życia. 

fashion icon

Podupadający wizerunek

 

Ogólny wygląd lalki, wyidealizowane proporcje to jedno, z drugiej strony mamy próby ratowania wizerunku Barbie, które okazały się strzałem w kolano. Współpraca z marką Oreo zaowocowała ukazaniem się Barbie czarnoskórej. Marka została posądzona o promowanie rasizmu, gdyż właśnie w ten sposób obraźliwie zwraca się w Stanach Zjednoczonych do osób czarnoskórych. Przydomek Oreo sugeruje także że ktoś jest czarnoskóry, jednak biały w środku. 

Barbie na wózku inwalidzkim - pomysł miał być strzałem w 10tkę. Marka chciała wyrazić wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami i uciąć pogłoski o braku tolerancji. Lalka szybko została wycofana ze sprzedaży, gdyż wózek inwalidzki nie mieścił się w żadnych drzwiach domku dla lalek i nie można było w pełni bawić się zabawką. 

Na deser ukazała się lalka wypowiadająca kilka wbudowanych kwestii, wśród nich: "Chcesz iść na pizzę?", "Kocham zakupy" czy "Zajęcia z matmy są trudne". Problemem, jak łatwo się domyślić, okazało się ostatnie zdanie, które wprost mówi o tym, że Barbie nie należy do najbystrzejszych stworzeń.

 

Od 2016 roku pojawiają się Barbie Plus Size oraz zbliżone rozmiarami do naturalnych kobiecych rozmiarów.

 

AI generated barbie

Barbie Shero

 

Ten neologizm wziął się z połączenia dwóch angielskich słów: she oraz hero. Projekt ten zakłada powstawanie lalek na wzór kobiet zasłużonych (artystek, aktywistek, zasłużonych w sporcie czy dla świata). Wybierane są kobiety z całego świata i mają stanowić wzór do naśladowania dla małych dziewczynek. Wśród polskich Barbie Shero znalazły się między innymi: Martyna Wojciechowska oraz Anita Włodarczyk.

 

Najdroższe Barbie świata 

 

Cena najdroższej Barbie świata przyprawia o niemały zawrót głowy. Nowojorski dom aukcyjny wylicytował Canturi Barbie za 1 977 300zł. Kwotę przekazano na fundację zajmującą się badaniami nad rakiem piersi. Lalka ubrana w małą czarną, obdarowana została naszyjnikiem z 3-karatowych białych diamentów oraz unikatowego różowego diamentu. Dłoń lalki zdobi pierścionek z diamentem.