Exam
Mateusz Piętka / 17.04.2023

Co Cię czeka na maturze w 2023 roku?

Matura z języka angielskiego 2023 – zmiany

 

Matura za pasem, w końcu połowa kwietnia za nami. Nie ma co ukrywać, że do maja czas zleci nieubłaganie szybko. Najbliższe tygodnie upłyną więc pod znakiem powtórek, fiszek, zarwanych nocy i ton repetytoriów. Ten artykuł z kolei odświeży Wam strukturę egzaminów, do których już niebawem przystąpicie.

 

Jeśli chodzi o maturę z języka angielskiego w 2023, zmian jest niewiele. Z pewnością należy zaznaczyć powrót matury ustnej; jest to powrót po nieobecności wywołanej pandemią Covid19. Egzaminy pisemne nie uległy większej zmianie – przyjrzyjmy się im zresztą dokładnie.

Test

Egzamin maturalny z języka angielskiego: poziom podstawowy – egzamin pisemny

 

Egzamin ten przewidziany jest na 120 minut i do uzyskania mamy 60 punktów. Egzamin rozpoczyna się od rozumienia za słuchu, na co przewidziane są trzy zadania. Każde nagranie będzie odtworzone dwa razy. Maturzysta ma czas na zapoznanie się z treścią zadania przed każdym nagraniem, ale w praktyce tego czasu jest więcej – w każdy razie – jest go zdecydowanie wystarczająco.

 

Kolejną sekcją jest czytanie ze zrozumieniem, przez co rozumie się dopasowywanie nagłówków do tekstów, pytania i zadania do krótkich tekstów. Jedno z zadań wymaga uzupełnienia luk własnymi opcjami – bez wybierania gotowców – wcześniej na tego typu egzaminach nie było zadań na propozycje własne. Dla ułatwienia – luki mamy uzupełnić zgodnie z treścią tekstów, więc swego rodzaju wsparcie znajdziemy w dodanych tekstach.

 

Kolejne zadania to mieszanka czytania ze zrozumieniem i sprawdzenia znajomości gramatyczno-leksykalnej. Wszystkie warianty, które pojawiają się na egzaminie, są już przygotowane, a my mamy tylko wybrać ten właściwy.

 

Zadania nr 10 i 11 wymagają znajomości słownictwa i gramatyki i nie oferują wsparcia w postaci gotowych rozwiązań – tutaj należy wykazać się samodzielnością.

 

Egzamin jest zwieńczony zadaniem pisemnym, w którym należy przygotować krótką formę użytkową. Jest to zadanie na 12 punktów, więc warto się przyłożyć.

 

Egzamin maturalny z języka angielskiego: poziom rozszerzony – egzamin pisemny

 

Egzamin ten przewidziany jest na 150 minut i do uzyskania mamy także 60 punktów. Egzamin rozpoczyna się od rozumienia za słuchu, na co przewidziane są ponownie trzy zadania. Identycznie wygląda to pod kątem czasu na przygotowania, z tym że ostatnie zadanie wymaga precyzji w słuchaniu po to, aby najwierniej przelać na papier usłyszany w nagraniu tekst.

 

Kolejną sekcją jest – tak jak uprzednio – czytanie ze zrozumieniem. Niektóre z zadań oferują nam gotowe warianty, ale pojawiają się także zadania otwarte wymagające własnych odpowiedzi.

 

Sekcja gramatyczno-leksykalna zawiera więcej zadań otwartych, które wymagają własnych rozwiązań. Zadanie nr 8 dotyczy dobrania odpowiedniej części mowy i przekształcenia podanego słowa tak, aby wpasowało się w zdanie. W zadaniu nr 9 należy przetłumaczyć tekst podany w j. polskim na j. angielski mieszcząc się w limicie 4 słów.

 

Ostatnie zadanie to dłuższa forma wypowiedzi, za którą można otrzymać 13 punktów. Mamy do wyboru dwie opcje, więc jest szansa na trafienie preferowanej formy.

Speaking

Egzamin maturalny z języka angielskiego – egzamin ustny

 

Jeżeli chodzi o egzamin ustny, to jego formuła nie zmieniła się już od kilku(nastu) dobrych lat. Egzamin składa się z pytania na rozgrzewkę oraz trzech zadań egzaminacyjnych. Z racji braku zmian w tym temacie, nie będziemy rozpisywać się na temat charakterystyki zadań.

 

Co możemy poradzić maturzystom – tegorocznym i tym, których egzamin dopiero czeka w przyszłości – możecie rozważyć kurs pt. Powtórka przed maturą z 3English i nie obawiać się o swój wynik.

Graduation

Powodzenia!