christmas cookies
Mateusz Piętka / 16.12.2022

12 potraw, znaczy się, porad na Święta

Rady zebrane na podstawie doświadczenia

 

Nie da się ukryć, że grudzień nie jest najlepszym miesiącem jeśli chodzi o skupienie w pracy, szkole czy w nauce. Zdecydowana większość czuje świąteczny klimat już z początkiem miesiąca, co odzwierciedla się w zmniejszonej uwadze poświęconej innym obowiązkom. Dlatego też dzisiaj nie będziemy rozmawiać o gramatyce, a czytelnikom pozostawiamy kilka rad, które mogą uznać za przydatne na swojej ścieżce edukacyjnej.

 

Rady te zostały opracowane na podstawie doświadczenia z pracy jako lektor. Oczywiście, nie ma żadnych uniwersalnych wskazówek, które pozwolą na opanowanie języka w krótkim czasie. Niemniej, można podzielić się spostrzeżeniami, które być może rozjaśnią pewne wątpliwości lub zainspirują kogoś.

xmas decor
 1. Im częściej, tym lepiej.

  Ta prosta zasada ma swoje zastosowanie w częstotliwości zajęć i czynności związanych z nauką języka. Nie od dzisiaj wiadomo, że im więcej znaczy lepiej. Większy progres można zauważyć u kursantów, którzy poświęcają 2h w tygodniu na zajęcia w porównaniu do tych, którzy spędzają tylko 1h. Nie oznacza to, że godzina zajęć to za mało. Liczą się także własne aktywności związane z samozaparciem do nauki. Jeśli z czystym sumieniem możesz przyznać, że między zajęciami powtarzasz informacje i robisz coś dodatkowo – to pamiętaj, że to zaprocentuje.

   
 2. Język obcy to hobby, nie obsesja!

  Jeśli nauka sprawia Ci przyjemność, zadania są urozmaicone, a dodatkowo motywuje Cię rosnący progres, to jest w porządku. Staraj się nie popaść w sytuację, tzw. Obsesję, kiedy to każde ćwiczenie musi być zrobione na tip top, spędzasz więcej i więcej czasu na naukę, a przy tym nakręcasz się tak, że brakuje tego luzu, który też jest potrzebny.

   
 3. Nie tylko napisy, ale głównie audio.

  W niektórych krajach filmy i seriale anglojęzyczne są emitowane tylko w oryginalnej ścieżce, aby oswajać się z językiem obcym. W Polsce jest kult lektorów, przez co osłuchanie się z językiem nie ma opcji bytu. Na szczęście dzisiaj mamy platformy streamingowe, gdzie można wybrać dowolną ścieżkę. Wybieraj oryginalny dźwięk i angielskie napisy, jeśli nastawiasz się na seans połączony z edukacją. Wybierając dubbing czy lektora, często nie masz nawet okazji usłyszeć oryginalnych głosów aktorów i aktorek. Czy wiesz jak brzmi Scarlett Johansson niezagłuszona przez lektora? Jeśli nie, to dużo tracisz.

   
 4. Gramatyka jest potrzebna.

  Właściwie, i tak, i nie. Na początku edukacji bez gramatyki ani rusz. To ona nadaje kształt pierwszym wypowiedziom, które produkujesz. W języku angielskim są pewne zagadnienia, które możesz sobie odpuścić. Niemniej, jeśli takie podejście będziesz mieć już na początku, to nie wróży szybkiej kariery z językiem. Zresztą, ta cała gramatyka nie jest wcale taka zła… Wyobraź sobie uczyć się języka polskiego…

   
 5. Nie ma jednej metody.

  Jest metoda dla wojskowych, fiszki, ciągłe przepisywanie zdań czy też słuchanie specjalnych podcastów w trakcie snu. Metod nauki języków jest całe mnóstwo, ale pamiętaj o tym, że możesz iść swoim rytmem. Metody wspomniane wyżej wcale nie muszą zadziałać w Twoim przypadku. Z drugiej strony, mogą zadziałać. Nie bój się eksperymentować.

   
 6. Tak, słówek się używa.

  Na szczęście, nikt nigdy nie zadaje mi pytania „po co uczymy się danego słownictwa?”. Generalnie, nie wszystkie słowa z listy słówek muszą zagościć w Twoim codziennym słowniczku. Jednakże, jeśli ktoś będzie miał je w swoim słowniczku i użyje ich w rozmowie z Tobą, warto rozumieć ich znaczenie. Kiedy gramatyka jest już stabilna, nauka słówek powinna zająć większość czasu poświęconego na naukę.

   
 7. Powtarzanie to metoda niezawodna.

  Powtórki, choć bywają mozolne, stanowią podstawę zapamiętywania informacji. Nie miej za złe lektorom, jeśli przerabiają z Tobą ten sam temat kolejny raz. Powtarzanie słownictwa, zagadnień gramatycznych etc. ma na celu ich utrwalenie.

   
 8. Rozmawiaj (ze sobą).

  Mówienie to jedna z kilku kompetencji językowych. Nie zawsze mamy pod ręka partnera, z którym możemy rozmawiać w języku obcym, a rozmowy z lektorem nie wystarczają. Dobrym pomysłem jest rozmawianie ze sobą, do siebie. Co prawda, nie jesteśmy w stanie się korygować, ale pracujemy wtedy nad płynnością wypowiedzi.

   
 9. Zaplanuj podróż zagraniczną.

  Mieszkając w Polsce i ucząc się języka angielskiego tutaj, nie jesteśmy zanurzeni w języku na co dzień. Niekoniecznie każdy może sobie pozwolić na wyjazd do Anglii na pewien czas. Aczkolwiek na krótką wycieczkę każdy powinien zleźć czas. I nie musi to być Anglia. Mogą to być sąsiadujące z nami Czechy – tam w większych miastach dogadamy się właśnie po angielsku.

   
 10. Skojarzenia pomagają.

  Robiąc sobie punkty odniesienia w nauce, czyli kojarząc słownictwo lub frazy z tekstami piosenek, zwrotami z filmów, ułatwiamy sobie zapamiętywanie. Dużo takich przykładów jest w książce Arleny Witt, i to jest spora zaleta tych książek (nie jest to reklama). Ja osobiście zawsze odnoszę się w skojarzeniach do tekstów piosenek. Niektóre, typu Ka-ching! Shanii Twain są bogate w słownictwo z zakresu finansów i takie utwory jak ten są świetnym źródłem nauki.

   
 11. Daj sobie czas.

  Pośpiech nie służy niczemu. Każdy z nas ma inne tempo nauki, inne predyspozycje oraz inną sytuację życiową. Nauka to nie wyścigi, wszak robisz to dla siebie. Pamiętaj, że przy mniejszym nakładzie pracy, progres będzie mniej zauważalny; nie zrażaj się tym i działaj dalej. Rozważ także punkt 12.

   
 12. Zapisz się na zajęcia w 3English!
ornament

A z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia składamy Wam jak najlepsze życzenia. Niech ten czas będzie okazją do wypoczynku, refleksji, doświadczania magii świąt i czerpania wszystkiego, co najlepsze.

Zespół 3English