red tree
Mateusz Piętka / 05.12.2021

Święta, święta i … przed świętami

Christmas w tytule

Czymże byłyby święta, cały ten magiczny czas bez muzycznej oprawy? Atmosfera świąt kojarzona jest właśnie z dźwiękiem dzwoneczków, kolędami, delikatnym podkładem w tle i oczywiście (!) świątecznymi piosenkami płynącymi do nas z radia. 

Myśląc o tych ostatnich, zapewne większości z nas przychodzi na myśl „Last Christmas” zespołu Wham z Georgem Michelem na czele. Piosenka z 1984 roku jest bezapelacyjnym zwiastunem nadchodzącego Bożego Narodzenia. Piosenka doczekała się filmu o tym samym tytule 35 lat później. Co prawda daremnie szukać w piosence wzmianki o choince, świętym Mikołaju czy sankach, a całość i tak tworzy niebywały klimat. Według niektórych plotek piosenka ta miała ukazać się na wiosnę pod tytułem „Last Easter”. Możecie to sobie wyobrazić w tej wersji?

All I want for Christmas is “All I want for Christmas”

Kolejnym nieodłącznym elementem świątecznej atmosfery jest bez wątpienia przebój Mariah Carey „All I want for Christmas is You”. Wydany w 1994 roku przebój okupował przez lata pierwsze miejsca grudniowych list przebojów. Pierwsze wideo może pochwalić się liczbą 676 milionów wyświetleń. Piosenka „All I want for Christmas is You” jest najlepiej sprzedającym się utworem świątecznym jako dzwonek telefonu. Samej piosenkarce przyniósł najwięcej dochodu i rozpoznawalności. Zajmuje czwarte miejsce na liście utworów świątecznych według czasopisma Rolling Stone
 

santa claus

Święta z przesłaniem

Propozycją świątecznej piosenki z ukrytym przesłaniem jest bez wątpienia „Merry Xmas (War Is Over)” John’a Lennon’a. Jest to tak naprawdę protest song nawiązujący do wojny w Wietnamie. John Lennon i Yoko Ono wynajęli billboardy w 11 największych miastach świata, na których widniał napis: „WAR IS OVER IF YOU WANT IT! Happy Christmas from John nad Yoko”. W ten oto sposób, wydany z nieco innym zamiarem singiel z 1971r., stał się corocznym gościem świątecznych list przebojów.

Innym utworem z konkretnym przesłaniem do społeczeństwa jest „Do They Know It’s Christmas?”. Piosenka powstała w 1984 roku jako apel o pomoc na rzecz potrzebujących. Bob Geldof po obejrzeniu filmu dokumentalnego dotyczącego głodu panującego w Etiopii, postanowił nagrać piosenkę charytatywną. Jest on pomysłodawcą projektu, współautorem tekstu i założycielem grupy Band Aid (która to właśnie nagrała piosenkę „Do They Know It’s Christmas?”. Grupa ta otrzymała wsparcie finansowe od Georga Michaela. Piosenkarz został oskarżony o to, jakoby utwór „Last Christmas” był plagiatem piosenki „Can't Smile Without You”. Sprawa ta została jednak umorzona, a George Michael cały zysk ze sprzedaży piosenki w pierwszym roku przekazał na cele charytatywne.

xmas decor

Inspiracja jakby nieświąteczna

Piosenka dla zmotoryzowanych „Driving home for Christmas” – pomysł na nią narodził się podczas stania w korku właśnie w drodze do domu na święta. Z kolei życzenia Shakina Stevensa – „Merry Christmas Everyone” musiały poleżakować w szufladzie przez rok w obawie przed tym, że utwór zostanie przyćmiony przez inne. Za to słowa piosenki zespołu Queen „Thank God it’s Christmas” w tym roku wydają się być jeszcze bardziej bliższe sercu. 

„Oh, my friends
We've had our hopes and fears
Oh, my friends
It's been a long hard year”

Na koniec warto wspomnieć piosenkę rozchwytywaną przez piosenkarzy. Doczekała się kilkudziesięciu wersji, wykonywali ją między innymi: Frank Sinatra, Michael Bublé, Seal czy Rod Stewart. Mowa tu o datowanej na 1945 rok piosence „Let it snow!”. Kojarzona obecnie ze śniegiem i świąteczną aurą – powstała podczas... fali upałów. 

Dlaczego w świątecznym okresie co roku słuchamy tych samych piosenek? Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta. Święta to czas, kiedy spożywamy te same potrawy, spotykamy się z tymi samymi ludźmi, dekorujemy dom w podobny sposób, oglądamy tego samego „Kevina”. Muzyka też musi być nam dobrze znana, a przede wszystkim – musi się nam niezmiennie podobać.