TV
Mateusz Piętka / 02.08.2022

Przegląd brytyjskich seriali

Wakacje z TV

Okres wakacji to czas kiedy mamy większe możliwości zagospodarowania swojego wolnego czasu. Dzień jest dłuższy, mamy dni wolne od pracy i przerwę w szkolnych obowiązkach. Każdy może spędzać czas tak – jak lubi. Może spać do południa, czytać książkę na hamaku, jeździć na rowerze, grać w planszówki lub nadrabiać ulubione seriale. Wielka Brytania może się poszczycić serialami, które w rankingach są wysoko oceniane, lubiane przez widzów i do których z chęcią się wraca. Niewątpliwie w różnorodności gatunków i tematyki, każdy znajdzie coś dla siebie.

Swoją drogą, serial w języku angielskim określa się mianem TV show, TV series lub zwyczajnie series. To częsty błąd, tłumacząc serial dosłownie jako serial. Wymowa serial wówczas wskazuje na płatki śniadaniowe, a samo słowo jest najczęściej przymiotnikiem określającym 'seryjny'. Jak np. morderca.

Poirot

Zaczynając od kryminału, mamy do czynienia z panem, którego prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Herkules Poirot swoim intelektem, instynktem detektywistycznym stworzył nietypową kreację. Serial od 1989 roku gromadził widzów przed ekrany przez 13 sezonów. Każdy z odcinków jest ekranizacją powieści kryminalnej Agathy Christie. W tym serialu nie ma konieczności oglądać odcinków po kolei, a oglądanie wyrywkowe nie wpływa na zrozumienie fabuły.

detective

Sherlock

Kolejny kryminał, serial z równie charakterystycznym głównym bohaterem. Premiera miała miejsce w 2010 roku, a rok później serial zdobył nagrodę BAFTA (Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych) dla najlepszego serialu telewizyjnego. Serial jest współczesną ekranizacją opowiadań Arthura Conana Doyle’a o detektywie Sherlocku Holmesie, które sięgają 1887 roku.

Czarne lustro

Serial z gatunku dramat, Sci-Fi; jego pierwszy odcinek wyemitowano w 2011 roku. Każdy odcinek przedstawia wizje ludzkiej przyszłości w obliczu problemów stwarzanych przez nowe technologie i rozwój cywilizacji. Każdy z nich opowiada osobną historię, nie łączy się z poprzednim, a bohaterowie się nie powtarzają. Serial skłaniający do refleksji, pozostawiający wiele pytań. 

Fleabag

Serial komediowy, opowiadający w humorystyczny sposób historię kobiety po przejściach, która zaczyna życie od nowa. Doczekał się dwóch sezonów, uhonorowany sześcioma nagrodami Emmy. W Polsce poruszenie wzbudziło przetłumaczenie tytułu serialu, które w dosłownym przekładzie brzmi „zapchlone zwierzę”, czy „podły hotel”. Stacja TVN Style wyemitowała go pod nazwą „Współczesna dziewczyna”…

PS. Jakie jest Twoje "ulubione" polskie tłumaczenie nazwy filmu lub serialu?

what to watch?

The Crown

Serial opowiadający historię brytyjskiej monarchii sięgającej aż 1936 roku. Otrzymał trzy Złote Globy oraz osiem nagród Emmy. Do tej pory premierę miały cztery sezony z sześciu. Co dwa sezony zmienia się obsada serialu, by w lepszy sposób ukazywać przemijanie. Pierwszy sezon serialu miał kosztować 13 milionów dolarów za odcinek, co czyni serial The Crown jednym z najdroższych seriali świata.

Formuła 1: Jazda o życie

Mogłoby się wydawać, że opowiada historię mało popularnego sportu, a cieszy się ogromną popularnością. Do tej pory ukazały się cztery sezony lecz zapowiedzi sięgają jeszcze dwóch następnych. Serial prezentuje kulisy wyścigów, przygotowań do nich, a przede wszystkim zacięte rywalizacje. Premiera pierwszego sezonu miała miejsce w 2019 roku. 

the world

Międzynarodowa współpraca

Powstało także wiele innych znanych i uwielbianych produkcji, na których sukces Wielka Brytania pracowała wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi. Najbardziej znanym jest niewątpliwie Gra o tron, w którym to widzowie przez osiem sezonów śledzili spiski, intrygi i walki o władzę kilku zwaśnionych rodów.

W serialu Czarnobyl możemy oglądać zmagania i poświęcenia ratowników próbujących ocalić ludzkość po wybuchu elektrowni jądrowej. Był to jeden z najpopularniejszych seriali platformy HBO, co przełożyło się na masowe wycieczki organizowane w miejsce katastrofy.

Dla miłośników przyrody w oryginalnej produkcji Netflixa znajdziemy osiem odcinków serialu Nasza planeta. Każdy z nich porusza inną tematykę lecz wszystkie przedstawiają krajobrazy zapierające dech w piersiach. Piękne widoki, kadry z życia zwierząt zestawiane są z przykrymi refleksjami na temat tego, co człowiek robi dla swojej planety.