2023
Mateusz Piętka / 01.01.2023

Nowy Rok na świecie

Przed nami Nowy Rok i związane z nim celebracje. Każdy z nas na pewno ma na ich spędzenie swój własny pomysł – może być to szalona impreza, a może czas przy książce w domowym zaciszu. Każdy plan jest dobry, jeśli tylko nam odpowiada. Propozycji spędzenia tego wyjątkowego czasu jest niemało, każdy znajdzie coś dla siebie. Może warto zerknąć jak inni mieszkańcy Ziemi witają Nowy Rok i żegnają ten Stary?

 

Australia

 

Na początek przyjrzymy się tym, którzy Nowy Rok witają najwcześniej. Jako jedni z pierwszych świętują Australijczycy – najczęściej na luzie, przy grillu. W Australii w grudniu jest lato, tak więc ich świętowanie odbiega od tego, co znamy z Polski. Temperatura w tym okresie to około 25-30 stopni Celsjusza, dlatego zdecydowana większość mieszkańców Australii wybiera spędzanie Sylwestra na plaży, w ogrodzie (najlepiej z basenem :)).

 

Japonia

 

Obchody Nowego Roku pierwszego stycznia wcale nie są taką oczywistą kwestią jakby się mogło wydawać. Japonia praktykuje to dopiero od roku 1873. Wcześniej świętowano zgodnie z chińskim kalendarzem księżycowym. Do dnia dzisiejszego, niektóre rejony podtrzymują tę tradycję. Niezwykle istotne w tym kraju w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia jest bicie dzwonów buddyjskich świątyń. Każdy dzwon wybrzmiewa aż 108 razy. Dlaczego tyle? Liczba ta odzwierciedla, ile pokus czyha na człowieka, dzwony mają na celu je odgonić. Ważnym elementem oczekiwania na Nowy Rok jest gruntowne sprzątanie mieszkania. Sam dzień 1. stycznia jest dla Japończyków bardzo uroczysty. Rodziny modlą się wspólnie, składają sobie noworoczne życzenia, bawią się wspólnie i zasiadają do kolacji. Sylwester jest dla nich świętem rodzinnym -  bez szalonych zabaw, szampana i fajerwerków.

firework

Brazylia

 

Sylwester w Brazylii, a dokładnie w Rio de Janeiro to jedna wielka impreza, która co roku gromadzi ponad dwa miliony uczestników. Tego dnia od samego rana całe rodziny zaczynają gromadzić się na plaży w oczekiwaniu na Nowy Rok. Większość z nich ubiera się na biało, gdyż kolor ten kojarzony jest ze szczęściem. Białe ubranie ma także na celu odstraszanie złych mocy. Tego wieczoru plaża zamienia się w scenę, a ulica w ogromny imprezowy deptak. Fajerwerki wystrzeliwane są ze statków znajdujących się w pobliżu plaży. Impreza w rytmie samby trwa do białego rana.

 

Filipiny

 

Filipińczycy lubią spędzać Sylwestra w gronie rodziny, przyjaciół. Nieobecność najbliższej osoby może zwiastować śmierć kogoś bliskiego w kolejnym roku. Na stole koniecznie musi pojawić się dwanaście okrągłych owoców – po jednym na każdy nowy miesiąc. Według tamtejszych obyczajów okrągłe przedmioty przynoszą pomyślność i pieniądze. Wiele osób decyduje się tego wieczoru włożyć kreacje z motywem okrągłych wzorów.

 

Argentyna

 

W Argentynie pomyślność w Nowym Roku gwarantuje dobre wejście w ten czas. Z tej okazji mieszkańcy tuż przed północą stają na lewej nodze po to, aby w kolejny rok wejść nogą prawą. Jest to symboliczne powitanie nowej daty.

 

cheers

Polska

 

My także mamy swoje tradycje, a czemu mielibyśmy być w tym gorsi? W Polsce Sylwester kojarzy się przede wszystkim z zabawą do rana, błyszczącymi kreacjami, brokatem i szampanem. Według jednej tradycji korek po otwarciu szampana należy zachować (kobieta powinna schować do torebki, mężczyzna do kieszeni), gdyż zapewnia on powodzenie w Nowym Roku. Obyczaj mówi, iż w tym dniu nie powinniśmy się kłócić, bo może zwiastować to ciągłe sprzeczki w nadchodzącym roku.

 

Mieszkańcy Finlandii wróżą sobie ze stopionej cyny – podobnie jak w Polsce wróży się z wosku podczas Andrzejek. Jaki kształt przybierze czyjaś wróżba- to go czeka w Nowym Roku. W Rumunii z kolei z obranej i posolonej cebuli wróży się pogodę na następne dwanaście miesięcy. Dla odmiany mieszkańcy Chile zajadają się soczewicą w oczekiwaniu na sukcesy w nadchodzącym roku. Dla wszystkich mieszkańców na świecie wejście w Nowy Rok oznacza to samo, a jakże szerokość geograficzna potrafi zmienić sposób w jaki to przeżywamy…

 

Drogi Czytelniku,

Składamy Ci najlepsze życzenia na Nowy - 2023 - Rok. Niech będzie on dla nas wszystkich dobry.

Zespół 3English