The Queen
Mateusz Piętka / 13.09.2022

Ku pamięci Jej Królewskiej Mości

08.09.2022 jest dniem, który pozostanie w naszej pamięci na długo. Tego dnia do wieczności odeszła Królowa Elżbieta II. Tego dnia skończyła się epoka elżbietańska, a życie codzienne w Wielkiej Brytanii zatrzymało się na chwilę. Odejście Królowej dotknęło nie tylko Brytyjczyków, ale i cały świat. Na naszych oczach, za naszych czasów - Historia przeszła do historii.

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z oficjalnego profilu rodziny królewskiej na Instagramie: theroyalfamily

 

BBC wierne królowej

 

O gotowości BBC do działania na wypadek nagłych i niespodziewanych wydarzeń wiemy już od dłuższego czasu. Wszyscy prezenterzy są przygotowani na sytuacje, w której umiera członek rodziny królewskiej. Dziennikarze mają do dyspozycji czarne kostiumy na wypadek żałoby, sama telewizja wstrzymuje też swój program na rzecz dokumentów poświęconych zmarłej osobie. 

08.09.2022 już w połowie dnia nastąpiła przerwa w nadawaniu programu na BBC. Do mediów dotarły informacje o złym samopoczuciu Królowej, stąd audycja skupiała się tylko na jej pobycie w Balmoral na terenie Szkocji. Dostawaliśmy informacje o kolejnych członkach rodziny królewskiej, którzy zjawiali się w szkockiej posiadłości.

Około godziny 19:30 polskiego czasu otrzymaliśmy smutną wiadomość. W BBC rozbrzmiał wówczas (18:30 czasu brytyjskiego) hymn narodowy.

Statement

London Bridge is down

 

Sam plan działania na wypadek śmierci Królowej został opracowany w latach 60-tych, a sama monarchini niejednokrotnie obserwowała przygotowania i próby do tegoż wydarzenia. W monarchii nie ma miejsca na spontaniczność i emocje, więc procedury na wypadek śmierci Królowej były ćwiczone za jej życia.

Sekretarz rodziny królewskiej, zgodnie z założeniem planu London Bridge, przekazał hasło-klucz nowej premier Liz Truss. Co ciekawe, nowa premier została wybrana niewiele wcześniej, a oficjalną audiencję z Królową odbyła w poniedziałek 05.09.2022.

Meeting Liz Truss

70 lat na tronie - platynowy jubileusz w 2022 r.

 

Królowa Elżbieta zaczęła panowanie 06.02.1952 r. po nagłej śmierci jej ojca, króla Jerzego VI. W tym samym roku Elżbieta otrzymała tytuł Człowieka Roku magazynu Time. W 2022 r. świętowała więc swój platynowy jubileusz z okazji 70-lecia panowania na tronie. Elżbieta pobiła kilka rekordów świata jako monarchini - najdłużej panujący monarcha Wielkiej Brytanii, a także na świecie. Kolejnym rekordem był fakt, że Elżbieta była najdłużej żyjącym panującym monarchą na świecie.

Sam wiek Królowej był często obiektem żartów, aczkolwiek nie można odebrać jej tego, że przeżyła istotne zmiany na świecie i nierzadko była ich częścią. Poznała wielu amerykańskich prezydentów, organizowała spotkania z brytyjskimi premierami (których liczba jest równie imponująca co amerykańskich prezydentów); poznała także pięciu papieży w czasach sprawowania przez nich funkcji.

Wraz z odejściem Królowej Elżbiety kończy się pewna era, aczkolwiek jej osoby świat nie zapomni nigdy.

Cheering the Queen
The Q

Karol III

 

Następcą tronu i oficjalnym królem Zjednoczonego Królestwa został syn Elżbiety i Filipa - Karol. W ciągu roku nastąpi jego oficjalne zaprzysiężenie. Żona Karola, Kamila, otrzymała tytuł Queen Consort, czyli małżonki króla.

Wraz z objęciem tronu przez nowego króla, w Wielkiej Brytanii można spodziewać się nowych banknotów (z wizerunkiem Karola III), inicjatyw nowego monarchy, a wszelkie przemówienia telewizyjne będą teraz padały z ust Karola.

Z perspektywy kogoś, kto regularnie śledzi poczynania na terenie Zjednoczonego Królestwa, ze zmianami trzeba będzie się oswoić. Pewne jest jedno - pewna epoka skończyła się bezpowrotnie, ale możemy tylko cieszyć się, że ten kawał historii pisze się na naszych oczach.

I mimo tego, że monarchia nie ma żadnych wpływów w Polsce, warto podkreślić ogromną popularność i wpływowość brytyjskiej monarchii. Nic dziwnego zatem, że wydarzenia z ostatnich dni tak poruszyły naszą społeczność.

Dla osób uczących się języka angielskiego - pamiętajcie, że znajomość kultury krajów anglojęzycznych to istotny etap wtajemniczenia w język. 

Filip i Elżbieta