london eye
Mateusz Piętka / 01.07.2022

Jedziemy na wakacje do Wielkiej Brytanii

Zdecydowana większość ludzi planuje wyjazdy, wycieczki i podróże na dany rok. Ustalamy cel, długość pobytu, rodzaj i limit budżetowy. Niektórzy z nas wolą wypoczywać aktywnie, niektórzy wręcz odwrotnie. Obie te grupy łączy fakt, iż nikt nie lubi tłumów i oczekiwania w gigantycznych kolejkach. Nie trzeba rezygnować z najchętniej odwiedzanych przez turystów państw i regionów, wystarczy czasem odnaleźć mniej znane (lecz nie mniej interesujące) atrakcje.

W 2019 roku, przed wybuchem pandemii, Wielką Brytanię odwiedziło prawie 41 milionów turystów. Do dwóch najczęściej odwiedzanych miejsc należą bez wątpienia:

Stonehenge

Czyli zespół kamiennych bloków tworzących okrąg. Jego powstanie datuje się na 2500 rok p.n.e. Kamienie wykorzystane do budowy prawdopodobnie nie zostały pozyskane z miejsca wokół konstrukcji. Badania geologów wskazują, że najbliższe skały tego typu znajdowały się w odległości około 30 km, a niektóre nawet 230 km. To jeden z powodów, który czyni to miejsce bardzo tajemniczym, nieodgadnionym. W kwestii Stonehenge jest o wiele więcej pytań niż odpowiedzi i pewnie tak pozostanie już na zawsze.

Stonehenge

Pałac Buckingham

Kilkukrotnie rozbudowywany, największy pałac królewski na świecie. Jego powierzchnia to aż 77 tysięcy metrów kwadratowych, co daje łącznie 755 pomieszczeń. Dla zobrazowania ogromu tego budynku, można sobie wyobrazić fakt, iż na jego powierzchni zmieściłoby się 2500 przeciętnych kawalerek. Pałac Buckingham spełnia swoją funkcję – siedzibę monarchii – nieprzerwanie od 1837 roku. Część pałacu można zwiedzać w sierpniu i wrześniu kiedy rodzina królewska przebywa na wakacjach.

Buckingham Palace

A gdyby tak wziąć pod uwagę mniej znane miejsca? Oto kilka przykładów:

Zamek Dunrobin

Piękny, baśniowy zamek z XIV wieku, znajdujący się w Szkocji, położony w niedalekiej odległości od Morza Północnego. Sam zamek jest atrakcją sam w sobie (można go zwiedzać przez cały rok), ale oprócz tego możemy podziwiać okazałe ogrody wokół, zwiedzić muzeum, a także uczestniczyć w pokazach drapieżnych ptaków.

The Dark Hedges

Bukowa aleja znajdująca się w Irlandii Północnej. Stanowi ona część drogi, która obecnie prowadzi do klubu golfowego. Buki zostały posadzone w XVIII przez rodzinę Stuartów, by imponowały przybywającym gościom. Buki w ciągu tylu lat urosły i poprzeplatały się w taki sposób, że tworzą baśniową scenerię. Miejsce to przyciąga swoim klimatem wielu malarzy, fotografów. Kręcone były tam także sceny do serialu „Gra o tron”.

Dark Hedges

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Nie, nie jest to efekt przyśnięcia na klawiaturze, ani kota spacerującego po laptopie. To nazwa miejscowości znajdującej się w Walii. Może i miejscowość nie posiada „atrakcji” w postaci piękna przyrody czy budowli, za to jest atrakcją ze względu na swoją nazwę. Turyści przyjeżdżają tam, aby zrobić sobie zdjęcie na tle tablicy drogowej. Pracownicy kolei na wyspie często proszą o prawidłową wymowę nazwy miejscowości, co jest warunkiem zakupu biletu na pociąg.

The Fairy Pools

Kamienne baseny w towarzystwie wodospadów, a także przejrzysta woda, góry. Idealne miejsce, by móc nacieszyć oczy pięknem przyrody. Z tym miejscem związane są pewnego rodzaju przesądy mówiące o tym, że ten kto wykąpie się w wodzie rzeki Brittle, będzie mógł dłużej cieszyć się jędrną i młodą skórą.

Fairy Pools

Narodowe Muzeum Informatyki w Bletchley

Wyjątkowe miejsce. Znajduje się w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej brytyjscy kryptolodzy stworzyli urządzenia mogące uchodzić za pierwsze komputery. Owe muzeum posiada największy w Europie zbiór działających historycznych komputerów. Znajdziemy tam pierwsze komputery osobiste takich firm jak: Apple, Atari, Commodore itd. W odróżnieniu do innych muzeów, eksponaty nie służą wyłącznie do oglądania z daleka. Z komputerów można skorzystać, dotknąć ich, a nawet na nich zagrać! Obok muzeum znajdziemy tablicę upamiętniającą zasługi Polaków, którzy złamali szyfr Enigmy i przyczynili się do sukcesu brytyjskich kryptologów.