interview
Mateusz Piętka / 17.07.2023

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej po angielsku?

Dlaczego certyfikat nie wystarczy?

 

Coraz częściej zdarza się, że w procesie rekrutacji stosuje się etap sprawdzenia umiejętności językowych kandydatów. Dzieje się tak, ponieważ język angielski jest potrzebny w wielu zawodach i tam, gdzie kiedyś wydawał się zbyteczny – dzisiaj jest podstawą rozpatrzenia kandydatury pozytywnie. Tak więc, weryfikacja języka jest często kluczowa i podpowiemy Wam jak się na nią przygotować.

 

Kandydaci mogą zastanawiać się czy ich dyplom lub certyfikat językowy wystarczy, aby pominąć etap weryfikacji języka. Być może pewne firmy zdecydują się na uznanie takiego dokumentu, ale raczej będą w mniejszości. Certyfikaty mają to do siebie, że mają termin przydatności, tj. certyfikat sprzed 10 lat nie gwarantuje tego, że kandydat wciąż posiada te same umiejętności. Nie oszukujmy się – nieużywany język jest powolutku zapominany.

 

certificate

Garnitur, garsonka, białe koszule

 

Jeśli chodzi o ubiór (oczywiście w przypadku rozmów z kamerką internetową lub na żywo), rekrutera nie powinien interesować żaden element stroju. Oczywiście – oceniamy się wzajemnie po wyglądzie, ale w scenariuszu przebiegu rozmowy nie ma miejsca na osobiste wrażenia. Obie strony, zwłaszcza kandydat – mają się czuć komfortowo w trakcie rozmowy.

 

Szybkie odświeżenie gramatyki

 

Wbrew temu, co sugeruje tytuł – nie da się powtórzyć całej gramatyki w ciągu kilku dni. Swoją drogą, duża ilość informacji w krótkim przedziale czasowym jest w stanie zrobić więcej szkody niż pożytku. Weryfikacje językowe mogą opierać się na teście pisemnym lub ustnym (czasem są to oba testy naraz). W tym pierwszym nie można nic ukryć i aktualna wiedza wyjdzie na jaw. W przypadku rozmowy - warto przygotować wcześniej krótką wypowiedź o sobie i o stanowisku, na jakie się aplikuje – po to, aby zrobić dobre wrażenie i nie zacinać się mówiąc o sobie. Na inne pytania nie da się przygotować, ale tę kwestię warto pozostawić swoim instynktom i umiejętnościom i to im dać się prowadzić.

suit

Złota rada

 

Części może nie spodobać się ta rada, bo jest ona prosta w swej naturze, oczywista i… trudna w realizacji. Otóż – nie należy się stresować! Stres może być oczywiście pozytywnie budujący, ale w większości przypadków ogranicza nasze zdolności i sprawia, że nie jesteśmy w stanie pokazać pełni swoich umiejętności. Zresztą, jeśli potencjalna praca ma być związana z językiem angielskim, to wręcz nie wypada stresować się używaniem tegoż języka. 

Rekruter nie ma na celu znalezienie Waszych słabych punktów (chociaż, kto wie, może istnieje jakiś rekruter-sadysta…). 

 

Inne rady

 

Ustaliliśmy już, że nie nadrobisz całej gramatyki w ciągu kilku dni. Jeśli chodzi o słownictwo – możesz próbować, ale także nie spodziewaj się szałowych efektów. Niemniej jednak, jest coś, nad czym zawsze możesz popracować – nie tylko przed weryfikacją znajomości języka. Mianowicie, chodzi o wymowę słów oraz akcent. Nic tak nie rzuca się w uszy jak właśnie te dwie zdolności, bo w mowie zwracamy na to uwagę już od pierwszego słowa. Jeśli akcent i wymowa leżą, kandydat naturalnie wydaje się być mniej zaawansowany.

brainstorm

Zatem – czerpcie wiedzy z powyższego artykułu i czarujcie swoich rekruterów. To może być naprawdę proste!