ABC
Mateusz Piętka / 15.07.2022

Jak oszacować u siebie poziom znajomości języka?

Magia liter i cyfr

Poziom znajomości języka przewija się często przy okazji poszukiwania pracy i związanego z tym tworzenia CV. Potencjalni pracodawcy, jeśli życzą sobie znajomości języka obcego u kandydata, często określają pożądany poziom jako: zaawansowany lub komunikatywny. Czasem jednak precyzują konkretny poziom, podając literę i cyfrę. Tylko skąd mamy wiedzieć jaką literą i cyfrą jesteśmy?

Poziomy te zostały opracowane w ramach CEFR - Common European Framework of Reference for Languages. W obrębie tych opcji wyróżniamy 6 poziomów:

  • A1
  • A2
  • B1
  • B2
  • C1
  • C2

Poziomy te zostały ustandaryzowane na poczet języków obcych ogółem, nie tylko w przypadku języka angielskiego.

A skojarz z Amatorem

Tutaj warto zaznaczyć, że amator to nie tylko początkujący, ale także wielbiciel. Będąc na poziomie A, nie posiada się jeszcze wystarczających umiejętności do swobodnej komunikacji. Sam poziom A1 oznacza poziom początkujący, kiedy dopiero zaczyna się przygoda z danym językiem. Poziom A2 to już ugruntowane podstawy, zanim wkroczy się w bardziej zagmatwane tematy.

B skojarz z Bardziej zaawansowanym użytkownikiem

Poziom B1 to często poziom, na którym można porozumieć się w wielu sytuacjach życia codziennego i odczuwa się faktyczną użyteczność danego języka. Poziom B2 to już bardzo duża swoboda w komunikacji, możliwość wykorzystywania języka w celach zawodowych. Na dobrą sprawę, to poziom B2 jest najczęściej podawany w ogłoszeniach o pracę jako ten pożądany.

C skojarz z Czempionem

Poziomy zaczynające się od C to pełna biegłość w posługiwaniu się językiem. Poziom C1 zawiera także specjalistyczne słownictwo, różnorodność słów, jakimi możemy się porozumiewać i znajomość wszystkich zagadnień gramatycznych. Poziom C2 to poziom native.
 

completed

Skąd wiedzieć jaki mam poziom?

Przede wszystkim, zadaj sobie szczere pytanie: na ile czujesz się swobodnie w komunikacji w danym języku? Jeśli porozumiewasz się bez problemów i poprowadzenie godzinnej prezentacji w języku obcym nie budzi twojego strachu - rozważ poziomy od B2 wzwyż. W przeciwnym razie rozważ pozostałe, te poniżej.

Garść wskazówek:

  • nie bądź zbyt krytyczny/a wobec siebie, bo czasem odpowiednia prezencja, akcent i sposób mówienia są w stanie przykryć delikatnie gramatyczne potknięcia; nie każdy pracodawca potrzebuje chodzącego Diki czy Bab.la, a kogoś, kto jest w stanie się wyrażać w zrozumiały sposób i rozumieć przy tym rozmówcę 
  • nie przeceniaj także swoich możliwości. Porywanie się na poziomy C1 czy C2, kiedy ma się spore problemy z mówieniem czy gramatyką - nie da się ukryć, że takie kłamstwo od razu rzuca się w uszy. 

Certyfikaty

Oczywiście nie musisz szacować swojego poziomu osobiście. Istnieje kilka certyfikatów, które stanowią poświadczenie twojej wiedzy i znajomości języka na określonym poziomie. Niemniej, wyrobienie certyfikatu kosztuje i należy poświęcić na to trochę czasu, więc w przypadku pośpiechu to rozwiązanie może się nie przydać. Dodatkowo, certyfikaty mają termin ważności, więc należy je odnawiać.

Opisowe poziomy

Zawsze pozostają poziomy opisowe, tj. początkujący, zaawansowany, biegły etc. Wówczas nie musimy się zastanawiać nad tym, w jakie widełki się wpasować, a potencjalny pracodawca i tak będzie miał okazję do zrewidowania naszych umiejętności.

Ponadto, możecie także zgłosić się do 3English po to, aby Wasz poziom został oszacowany. Wszak za pomocą testu, rozmowy i odpowiednich ćwiczeń jesteśmy w stanie wskazać Ci Twój orientacyjny punkt, z którego możesz dalej udoskonalać swoje umiejętności.
 

learning