ABC
Mateusz Piętka / 15.01.2024

Jak ogarnąć słówka?

„Nigdy nie użyję tego słówka”

 

Poznawanie słownictwa to nieodłączony element nauki języka. Zdanie to przecież zbiór wyrazów, które – w odpowiedniej strukturze – wyrażają określony komunikat. Chcąc zatem porozumiewać się w języku obcym, należy regularnie pogłębiać zasób słownictwa. W poniższym artykule poruszymy kwestię cech charakteru czy osobowości.

 

Każdy z nas pewnie pomyślał sobie o tym, że konkretne słowo wydaje się być nieprzydatne i że nie znajdzie się możliwość użycia tego słowa w jakimkolwiek kontekście. Cóż, w przypadku technicznych określeń – faktycznie musi sprzyjać temu sytuacja. Niemniej jednak, słów uczymy się nie tylko na potrzeby komunikowania się i wyrażania swoich myśli, ale także po to, aby rozumieć wysyłane nam komunikaty. Tak więc znajomość synonimów i pokrewnych określeń jednego wyrazu nie tylko wzbogaca nasz język, ale daje nam większe szanse na zrozumienie tego, co mówią (lub piszą) do nas inni.

Co za dużo to niezdrowo

 

Oczywistym jest, że każdy z nas chciałby z automatu posiadać szeroki zasób słownictwa, ale przyswajanie słów jest procesem złożonym i właściwie trwa przez całe życie. Podobnie jest przecież ze znajomością słów w języku ojczystym – także poznaje się nowe słowa i zapomina takie, których nie używa się w mowie codziennej.

 

Ucząc się nowych słów, należy pamiętać o ograniczonej zasobności naszego umysłu. Czytając naraz setki nowych słów, nasz mózg będzie w stanie zapamiętać niewielką część z nich. I to jest zupełnie normalne. Z czasem, natomiast, powtarzając znaczenie tychże słów i korzystając z nich, utrwalamy ich znajomość i w ten sposób stają się one częścią naszej pamięci długotrwałej.

library

Opisywanie cech osoby

 

Wybrałem ten temat, ponieważ jest to uniwersalna umiejętność. Niejednokrotnie jesteśmy proszeni o podanie swoich plusów, jeśli chodzi o charakter - chociażby podczas rozmowy o pracę. Rozmawianie o cechach osób przydaje się i w codziennych konwersacjach. 

 

Poniżej pozostawiam wybrane nazwy cech z polskim tłumaczeniem. Następnie zostawię parę wskazówek dotyczących tego, jak efektywniej pracować z nowym materiałem. 

 

absent-minded – roztargniony
adamant - twardy; stanowczy
carefree – beztroski
dutiful - posłuszny; obowiązkowy; sumienny
gullible – łatwowierny
indecisive – niezdecydowany
meddlesome - wścibski
modest – skromny
peculiar - dziwny; ekscentryczny
resourceful - pomysłowy; zaradny

 

Oczywiście, powyższe przykłady to tylko kropla w morzu cech charakteru i osobowości. Przypominam jednak, że pochłanianie zbyt dużej ilości materiału na raz nie służy jego zapamiętaniu. 

Jeśli powyższe słowa są ci już znane, potraktuj ten artykuł tylko jako swego rodzaju poradnik – trudno byłoby wycelować w takie określenia, które są nieznane dla wszystkich użytkowników.

library 2

Są nowe słówka. Co teraz?

 

Skupmy się teraz na powyższych określeniach. 

 
1.     Przeczytaj je na głos. W przypadku wątpliwości, skonsultuj swoją wymowę z np. internetowym słownikiem.
2.     Postaraj się skojarzyć dane słowo z innym, które już znasz. Samo absent z absent-minded oznacza ‘nieobecny’, i jeśli to słowo jest ci znane, to już powinno być łatwiej z docelowym określeniem.
3.     Zanotuj słowo na swojej liście słówek czy też liście fiszek. W ten sposób przećwiczyć pisownię tego określenia.
4.     Ułóż zdanie, w których wykorzystasz jedno określenie. Trzymaj się zasady, żeby raczej nie łączyć kilku określeń w jednym zdaniu. Możesz jednak napisać kilka zdań dotyczących jednego określenia.

 

Większa interakcja z jednym słowem lub frazą daje większe możliwości na to, aby je skuteczniej zapamiętać. A przecież w uczeniu się chodzi o to, aby widzieć tego efekty. W przypadku słownictwa nie ma drogi na skróty. Pamiętając jednak o regularnych powtórkach, można zdziałać w tej kwestii cuda.