Easter Eggs
Mateusz Piętka / 30.03.2023

Easter is coming

Słowem wstępu

 

Wielkanoc (ang. Easter) to najważniejsze ze świąt obchodzone w kulturze chrześcijańskiej. Podobnie jak w Polsce, święto to jest ruchome i co roku przypada ono na różne dni. W tym artykule skupimy się na tym, jak wyglądają wielkanocne celebracje w Wielkiej Brytanii, a przy tym poznacie garść przydatnych słówek.

 

Istnieje teoria, że nazwa Easter wywodzi się od anglosaskiej bogini poranka i wiosny – Eostre. Argumentem wspierającym tę teorię jest fakt, że Wielkanoc zawsze przypada na wiosnę, a ruchomość święta zależy od tego, jak prezentuje się kalendarz na dany rok. Easter jest też zależny od tego, kiedy przypada pierwsza pełnia księżyca wiosną.

Celebracji dzień po dniu

 

Podobnie jak w Polsce, świętowanie Easter zaczyna się w czwartek, a kończy na poniedziałku. Różnica jest taka, że szkoły są zamknięte na dwa tygodnie, więc są to swego rodzaju mini-wakacje.

 

Maundy Thursday

Jest to dzień obchodzony na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Samo słowo Maundy odnosi się do przykazania, jakie Jezus dał swoim uczniom. Nakazał im bowiem „kochać bliźniego swego jak siebie samego”.

 

W brytyjskiej monarchii, do XVII wieku, królowie zwykli myć stopy podwładnym w geście zjednania się z nimi i pokazania, że królowie też są zwykłymi ludźmi. Zwyczaj ten został zaprzestany. Czyżby królowie jednak nie byli zwykłymi ludźmi?

 

Good Friday

Jest to dzień upamiętniający ukrzyżowanie Jezusa. Dzień zadumy, żałoby, ciszy. Co ciekawe, kontrastuje to mocno ze słowem „good”, którego użycie może wydawać się nieodpowiednie w tym kontekście. W przeszłości ów dzień miał być zwany „God’s Friday” i to miałoby więcej sensu.

 

Noc poprzedzająca Easter Sunday to dzień, kiedy niebo wypełnia się światłami, czasem nawet fajerwerkami. Ma to symbolizować zwycięstwo światła nad ciemnością. Easter Sunday jest dniem radosnym, kiedy to świętuje się zmartwychwstanie Jezusa, a dzieci szukają schowanych jajek i słodyczy.

 

Easter Monday nie jest szczególnie obchodzonym świętem. Niektórzy udają się na religijne parady, inni z kolei uczestniczą w zabawie Egg Rolling – popychaniu jajek drewnianą łyżką – konkurencja ta jest wyścigiem. Jeszcze inni – podobnie jak Polacy – świętują Wet Monday, czyli oblewanie siebie wzajemnie wodą.

Easter symbols

Symbole

 

Do Wielkanocnych symboli możemy zaliczyć

 

  • Easter Eggs – symbol odrodzenia, nieodłączny element Wielkanocy; są podstawowym elementem pożywienia w Wielkanoc; to także główny element dekoracyjny – w formie pisanek; z jajkami wiąże się także wspomniany wcześniej Egg Hunt (polowania na jajka) i Egg Rolling
  • Easter Bunny – mówi się, że zajączek był towarzyszem bogini Eostre – tej, która miała stanowić inspirację dla nazwania święta Easter; w Wielkiej Brytanii zajączek zostawia grzecznym dzieciom słodkie upominki
  • Hot Cross Buns - słodkie bułki nadziewane rodzynkami czy karmelizowanymi owocami stanowią przysmak kojarzony z celebracją Easter. Cross, czyli krzyż, zwieńcza bułkę, stanowiąc swoisty symbol tych świąt.
  • W kwestii przysmaków warto wyszczególnić jeszcze Simnel Cake. Jest to owocowe ciasto z kremem marcepanowym lub migdałowym, a na wierzchniej warstwie ciasta możemy doliczyć się 11 kulek z tejże masy – symbolizujących 11 apostołów. Bez Judasza oczywiście.

 

Jak widać – różnice nie są spore, ale Polska i Wielka Brytania mają do zaoferowania coś swojego, wyróżniającego w kwestii Easter/Wielkanocy.

Happy Easter!

Chcielibyśmy złożyć Wam jak najlepsze życzenia świąteczne. Niech ten czas będzie chwilą odpoczynku od zabieganej codzienności.

~ zespół 3English