Happy Women's Day
Mateusz Piętka / 03.03.2024

Dzień Kobiet za rogiem!

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Kobiet, jedno z najbardziej znanych świąt w całym roku. Międzynarodowy Dzień Kobiet, gdyż tak brzmi jego pełna nazwa, obchodzony jest we wszystkich krajach należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym roku, 8. marca, będziemy go obchodzić razem z trzydziestoma innymi państwami po raz 113.

 

Dzień Kobiet – skąd się wziął?

 

Wiele osób uważa Dzień Kobiet za PRL-owskie święto. Stwierdzenie to jest bardzo dalekie od prawdy. Sięgnijmy do zapisków mówiących o bardzo przykrych wydarzeniach z 1908 roku, kiedy to dokładnie 8. marca miał miejsce strajk kobiet pracujących w branży włókienniczej. W jednej z fabryk znajdującej się w Nowym Jorku doszło do protestu kilkunastu tysięcy kobiet. Pracownice domagały się godnej płacy za swoją ciężką pracę i zrównania zarobków z mężczyznami, lepszych warunków miejsca pracy i prawa wyborczego. Właściciel fabryki myślał tylko o swojej reputacji, chciał uniknąć skandalu. Postanowił rozwiązać „problem” zamykając kobiety w halach. W fabryce wybuchł pożar, tego dnia spłonęło tam 129 kobiet. Rok później, upamiętniając to tragiczne wydarzenie, ustanowiono ów dzień Dniem Kobiet. 

Początkowo było ono świętem tylko obchodzonym w Stanach Zjednoczonych. W Europie oficjalnie 8. marca jako Dzień Kobiet zaczęto traktować w 1910 roku po Międzynarodowej Konferencji Socjalistycznej Kobiet w Kopenhadze.

dianthus

Dzień Kobiet w Polsce

 

Pierwszy Dzień Kobiet w Polsce datujemy na 24. marca 1924 roku, jednak wydarzenie to wówczas nie cieszyło się zbytnim zainteresowaniem. Popularność zyskał właśnie w okresie PRL-u, stąd mylne skojarzenie o jego pochodzeniu. Od tego okresu kojarzy się z obdarowywaniem kobiet kwiatami – szczególnie tulipanami i goździkami. W tamtym czasie obchodzenie tego święta w zakładach pracy było niemalże obowiązkowe. Oprócz kwiatów można było otrzymać także rajstopy, mydło, kawę – które nie były tak łatwo dostępne. Obecnie Dzień Kobiet w naszym kraju zyskał popularność do tego stopnia, iż obchodzi się go już od przedszkola. Chłopcy wręczają kwiaty swoim koleżankom od najmłodszych lat.

tulip

Obchody 8. marca na świecie

 

Niemcy spopularyzowali Dzień Kobiet dopiero w latach siedemdziesiątych. Połączyli obchody tego dnia ze zwróceniem uwagi na prawa kobiet. W Niemczech kobietom wręcza się czerwone goździki, natomiast we Włoszech - żółte mimozy. Kolor żółty ogólnie we Włoszech jest kojarzony z Dniem Kobiet, z racji kwitnięcia roślin właśnie w pierwszej połowie miesiąca. Dawne manifestacje kobiet na ulicach miały właśnie miejsce przy zakwitających mimozach. We Włoszech kobiety obdarowują się także kwiatami wzajemnie, co jest raczej niespotykane w innych miejscach na świecie. W Rumunii i Bułgarii równocześnie z Dniem Kobiet obchodzi się także Dzień Matki. W Chinach z kolei kobiety z okazji ich święta otrzymują kilka godzin wolnego od pracy. W jednej z chińskich prowincji organizowane są męskie wycieczki w góry – w pełnym makijażu i na szpilkach. Wielka Brytania obchodzi Dzień Kobiet 10. marca i traktuje ten dzień jako okazję do przypomnienia sobie słynnych kobiet i ich osiągnięć, organizowane są także wykłady związane z emancypacją kobiet. Podarunki nie są dla mieszkańców wysp priorytetowe. W niektórych miejscach na Ziemi, Dzień Kobiet to możliwość walki o swoje prawa, manifestacji feministycznych postulatów (na przykład Arabia Saudyjska, Pakistan). Jak się okazuje - ten dzień to przywilej, bo niestety nie wszędzie można go celebrować. W Iranie jest zakaz obchodzenia święta kobiet, a same prawa kobiet są coraz bardziej ograniczane.

mimosa

Tak więc z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, życzymy Naszym Szanownym Czytelniczkom radosnego świętowania. Pamiętajmy, że to dzień upamiętniający walkę o jednakowe traktowanie płci – oby na świecie prawa kobiet były przestrzegane i nie były czymś, o co należy się jakkolwiek upominać w przestrzeni publicznej. 

 

Propozycja dla Panów – zamiast oklepanych życzeń, napiszcie kobietom obecnym w Waszym życiu coś, za co je cenicie. Takie słowa z pewnością sprawią im radość, a panie poczują się przez to szczególnie docenione w tym ważnych dla nich dniu.