checklist
Mateusz Piętka / 18.12.2023

Czas na drobne podsumowanie

Person of the Year

 

Koniec roku 2023 zbliża się nieuchronnie i, standardowo, w wielu aspektach życia (nie tylko osobistego, ale przede wszystkim ogólnie) dąży się do podsumowań. W popkulturze grudzień upływa pod znakiem Spotify Wrapped, YouTube Wrapped, plebiscytu Person of the Year, etc. Dzisiaj skupimy się na tym, co było na topie w 2023.

Jeśli chodzi o osobiste podsumowania roku, gorąco do tego zachęcamy!

 

Na pierwszy ogień należy wspomnieć o tej, która została wybrana Osobistością Roku 2023 – mianowicie – Taylor Swift. Wybór amerykańskiej artystki nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę dokonania Swift w branży muzycznej. Taylor ma bowiem za sobą kolejne re-wydania swoich archiwalnych albumów (tym razem zyskując do nich pełne prawa), jej międzynarodowa trasa koncertowa The Eras Tour jest, delikatnie mówiąc, mega rozchwytywana, a kinowa premiera filmu o tejże trasie koncertowej wręcz rozbiła bank.

 

Oczywiście, nie obyłoby się bez kontrowersji w przypadku nadania Taylor takiego prestiżowego tytułu. Taylor pozostaje osobą z przemysłu rozrywkowego i ma przysłowiowy „łeb na karku”, jeśli chodzi o pomysł na siebie i pomnażanie majątku. Niemniej jednak, jej działalność nie zmienia świata na lepszy, a rozgoryczeni takim obrotem spraw internauci wytykają Swift jej przyczynianie się do zwiększania śladu węglowego poprzez udostępnianie innym swojego prywatnego helikoptera.

 

Co ciekawe, jednym z rywali Swift o zwycięski tytuł był… Vladimir Putin.

 

Źródło zdjęcia: instagram Taylor @taylorswift
Taylor Swift

Czy znasz je wszystkie?

 

W muzyce podsumowanie roku ma charakter osobisty i globalny. Każdy użytkownik popularnych serwisów streamingowych otrzymuje coś w rodzaju playlisty z wyszczególnieniem najczęściej odtwarzanych kawałków w danym roku. Co ciekawe, na tej liście mogą znaleźć się piosenki wydane w dowolnym czasie, nie tylko nowinki.

Najczęściej słuchanym wykonawcą 2023 roku jest Taylor Swift, co w sumie pokrywa się ze wspomnianymi wcześniej trendami. 

Poniżej z kolei załączam najczęściej odtwarzane w 2023 roku piosenki. Jeśli kojarzysz większość pozycji, jesteś wciąż młody/a duchem. Ten ranking został stworzony przez Spotify Global.

  • Miley Cyrus „Flowers”
  • SZA „Kill Bill”
  • Harry Styles “As it was”
  • Jung Kook, Latto “Seven”
  • Eslabon Amado, Peso Pluma “Ella baila sola”
  • Taylor Swift “Cruel summer”
  • Metro Boomin, The Weeknd, 21 Savage “Creepin”
  • Rema, Selena Gomez “Calm down”
  • Bizarrap, Shakira “Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53”
  • Taylor Swift “Anti Hero”

 

Mnie osobiście w powyższym rankingu najbardziej bawi obecność akurat tej piosenki Shakiry. Jest to jej odpowiedź na zdradę, której dopuścił się jej były – piłkarz Gerard Piqué. Shakira postanowiła nie brać jeńców i rozliczyła się z niewiernym piosenką, a rozmach towarzyszący temu utworowi – cóż, do powyższego rankingu nie dostały się byle szlagiery…

top list

Inne kluczowe momenty

 

2023 przyniósł nam wiele zmian i nie sposób zebrać wszystkie wspomnienia w jeden post.

Pominąć jednak z pewnością nie można:

- koronacji króla Karola III
- fenomenu „Barbenheimer”, czyli fali popularności filmów: „Barbie” i „Oppenheimer”
- rozwoju i rosnącej popularności różnych form sztucznej inteligencji
- katastrofy Titana, czyli kapsuły podwodnej stworzonej do eksplorowania wraku Titanica
- oficjalnego zakończenia pandemii Covid-19 przez organizację WHO
- konfliktów zbrojnych, które zamiast wygasać – mnożą się

 

Zmiany odbyły się niemal na wszystkich polach. Zapewne podobnie działo się w naszych życiach - i do takich podsumowań wszystkich zachęcam. Warto skupić się na tych pozytywnych doświadczeniach, aby rozwijać je w 2024r.