make this day great
Mateusz Piętka / 30.01.2022

Akcja - Motywacja

Jeden cel

Dieta? Zmiana pracy? Nauka nowego języka? A może rzucenie palenia? Wiele obietnic zostało złożonych samemu sobie wraz z nadejściem 2022 roku, ale ile z nich będzie można uznać za dotrzymane? Siłownie w styczniu i lutym odnotowują największą sprzedaż karnetów, a czasem liczby nie są już tak imponujące. Co jest tego powodem i czy właściwa motywacja jest w stanie pomóc nam utrzymać samodyscyplinę w działaniu?

Dobrze jest zacząć od jasnego określenia jednego celu. Skupienie uwagi na jednym zadaniu pozwoli szybciej osiągnąć to, co zamierzamy. Biegacz, który biegnie w maratonie, musi poruszać się w jednym kierunku, gdyż każde zbaczanie z kursu oddala go od mety – jego jasno określonego celu. Warto też po drodze cieszyć się z małych sukcesów, a nawet je świętować. Taki zastrzyk dobrej energii zachęci nas, żeby jeszcze bardziej walczyć o to, do czego dążymy. Warto także co jakiś czas w swojej wyobraźni wizualizować zwieńczenie swojego wysiłku. Widząc siebie w niedalekiej przyszłości takiego jak chcemy, uwierzymy że podołamy. 
 

jogging

Chwilowy brak motywacji

Nadejdzie w końcu taki dzień kiedy będziemy:

a) zbyt zmęczeni
b) zbyt leniwi
c) zbyt zajęci
d) wszystkie odpowiedzi powyżej naraz

aby sprostać zadaniu. Musimy wtedy odnaleźć w sobie źródło, z którego pochodzi nasza demotywacja. Najbardziej demotywującymi nas czynnikami są: zmęczenie związane z dużą ilością obowiązków, brak jasno określonego celu, presja otoczenia, wypalenie zawodowe czy depresja. Wewnętrzna blokada, niechęć do dalszego działania to drogi do naszego niepowodzenia. Nie ma znaczenia o jaki cel chodzi i jakiej sfery życia to dotyczy. Nieuniknione jest, że na pewnym etapie każdy napotka na swej drodze jakieś problemy. W przeciwnym razie każdy z nas miałby idealną sylwetkę, nasze CV zawierałoby długą listę sukcesów, a nałogi mogłyby nie istnieć.

W sytuacji zetknięcia z problemem ważne jest to, aby odpowiednio się z nimi zmierzyć. Każdy musi znaleźć indywidualny sposób na samego siebie. Tak jak uleczenie kataru nie będzie możliwe za pomocą tabletki przeciwbólowej, tak samo powiedzenie sobie „będzie dobrze” nie pomoże, kiedy zabraknie nam motywacji do dalszego działania.
 

set your goals

A miało być tak pięknie… 

Mamy przed sobą cel, ruszamy z kopyta i nagle … stop. Jesteśmy zawiedzeni, gdyż miało być szybciej, miało być łatwiej. Nie możemy ruszyć z miejsca, w głowie mamy tysiąc usprawiedliwień. Skąd? Przecież tak nam zależało. Nasze marzenia to zazwyczaj szczyty gór, na które musimy się wspiąć. Nie wiemy w jakich warunkach i jaką drogę na górę przyjdzie nam pokonać. Taka jest kolej rzeczy i im szybciej się przekonamy że nie będzie łatwo – paradoksalnie będzie nam łatwiej. Na wszystkie wymówki przychodzące nam do głowy warto mieć argument przeciwny i przypominać sobie o tym za każdym razem, gdy się pojawią.
 

climbing

„Uczony z nieba nie spadł”

Człowiek nie rodzi się od razu ze wszystkimi umiejętnościami. Wraz z biegiem miesięcy i lat nabywa te podstawowe, a później rozwija się coraz bardziej. Rozwój jest rzeczą naturalną, dotyczącą każdego człowieka na świecie. Codziennie ludzie nabywają nowe umiejętności lub doskonalą te już nabyte. Nauka mówienia dla dziecka jest długotrwałym procesem, ale właśnie dzięki temu iż się nie poddaliśmy, możemy teraz rozmawiać i komunikować się werbalnie z innymi ludźmi. Jeśli znamy dodatkowy język, poza ojczystym, to znaczy że udało się nam osiągnąć także inny, nowy cel. Zaczynając naukę obcego języka często wydaje nam się że to trudne, że możemy nie podołać. Wkładamy w to bardzo dużo pracy, energii, czasu. Jeśli uda nam się w końcu opanować obcy język, to znaczy że osiągnęliśmy swój wymarzony cel i to jest powód do dumy i radości.

Zobacz, jakie korzyści daje Ci nauka języka angielskiego (w języku angielskim). Czujesz już motywację w powietrzu? Zajrzyj tutaj i zapisz się na kurs!